O poprawnym działaniu wkładu kominkowego decyduje wiele parametrów, ale jednym z podstawowych jest jego prawidłowe uszczelnienie. Pod tym względem warto wybierać produkty trwałe i przeznaczone właśnie do takiego zastosowania. Ta kwestia bowiem decyduje o bezpieczeństwie domowników korzystających z paleniska, ale również pozwala uzyskać lepszą wydajność źródła ogrzewania oraz opału.

Znaczenie uszczelnienia w kominku

Regularne prace konserwacyjne są bardzo istotne ze względu na przede wszystkim bezpieczną eksploatację kominka przez mieszkańców. Powinny być one przeprowadzone zarówno przed pierwszym rozpaleniem, jak i w czasie użytkowania. Każdorazowo powinny one obejmować czyszczenie wkładu, sprawdzenie drożności przewodów kominowych oraz ocenę stanu uszczelnienia. Ostatni element zabezpiecza nie tylko przed ucieczką ciepła kumulowanego w komorze podczas palenia, ale także przedostawaniem się pyłów, dymu, zanieczyszczeń do mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, że chroni on przed groźnymi dla zdrowia i życia skutkami zaczadzenia z powodu przedostającego się do pomieszczenia gazu.

Rodzaje produktów uszczelniających

Wśród różnego rodzaju specjalnych silikonów można odnaleźć również przeznaczone do zabezpieczenia kominka sznury oraz taśmy wykonane z przędzy ze szkła borowo-glinowo-krzemowego. Produkty takie są dostępne między innymi w ofercie producenta, firmy Europolit, której siedziba znajduje się w Wałbrzychu. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się przede wszystkim z oczywistych względów odpornością na wysoką temperaturę, ale również uszkodzenia mechaniczne. W związku z ostatnią kwestią można je wielokrotnie zginać, a sznury nie ulegną złamaniu czy też pęknięciu. A to wszystko dzięki ich odpowiedniemu stopniowi miękkości oraz elastyczności, co ułatwia prawidłowe zamontowanie produktu we wkładzie kominkowym. Nie ulegają także zniszczeniu pod wpływem wydzielających się podczas spalania substancji chemicznych. Dodatkowy atut to szeroka gama kolorystyczna sznurów, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do stylistyki kominka, utrzymując estetyczny efekt wizualny.

Na uwagę zasługują również taśmy szklane, które znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza podczas uszczelniania szczelin pomiędzy szybą a ramą drzwiczek kominkowych bądź miejsc łączenia przewodów wentylacyjnych. Podobnie jak opisane wyżej sznury zachowują swoje właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach — do 620 stopni Celsjusza. Cecha wspólna to również sprężystość, która ułatwia montaż. Wpływ na łatwe zamocowanie taśmy ma także już naniesiona warstwa kleju, dzięki czemu staje się ona produktem samoprzylepnym. Obydwu typów uszczelnienia można używać już na etapie budowy kominka, jak również późniejszej konserwacji wkładu.