Bardzo ważnym elementem każdego wnętrza jest okno. Jest to czynnik, który zapewnia dostęp dla pomieszczenia do dziennego światła. Ponadto stanowi barierę przed zimnem, a także zapewnia dobrą izolację akustyczną. O szczelności i prawidłowym działaniu stolarki okiennej decydują nie tylko właściwe parametry techniczne wyrobu, ale także prawidłowy montaż. Dlatego też instalacja musi być przeprowadzona ze szczególną starannością.

Prace przygotowawcze

Przystępując do montażu okna, trzeba zachować kolejność prac. Dzięki temu ograniczy się straty energii w obiekcie. Przed zasadniczym działaniem oczyszcza się mur z zanieczyszczeń i kurzu. Gdy będzie to niezbędne, stosuje się również podkład gruntujący. Może pojawić się konieczność montażu bądź usunięcia listwy parapetowej. Zadaniem śrub przeznaczonych do montażu stolarki okiennej jest przeniesienie wszystkich obciążeń, które oddziałują na okno. W związku z tym komponenty te rozmieszcza się po całym obwodzie okna. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępów, które nie powinny przekraczać 70 cm. Ten etap działania kończy się przyklejeniem do okna taśm przepuszczających parę. Umieszcza się je od zewnątrz. Natomiast produkt o właściwościach paroszczelnych przykleja się od wewnątrz.

Umieszczenie ramy okna

Montaż okien wymaga przeprowadzenia działania, jakim jest umieszczenie ościeżnicy. Ramę lokalizuje się w otworze tak, aby zachować odpowiednią szczelność dylatacyjną. Należy także pamiętać o uwzględnieniu pionów i poziomów. Przeprowadza się stabilizację ościeżnicy przez wykorzystanie klinów rozporowych.

Jak przeprowadza się montaż mechaniczny?

W przypadku, gdy dokonuje się instalacji stolarki do kotwy, przykręca się każdą z nich do muru z zastosowaniem dwóch kołków rozporowych bądź specjalnych śrub. Gdy montaż przeprowadzany jest na dyble, otwory umieszcza się w dolnej części ramy okiennej – informuje specjalista reprezentujący firmę Remontex Kamil Knapik, która realizuje kompleksowe usługi remontowe i wykończeniowe mieszkań, domów, magazynów i innych pomieszczeń.

Prace związane z nakładaniem pianki montażowej

Przed nałożeniem pianki montażowej zwilża się mur wodą. Następnie szparę między ościeżnicą a murem wypełnia się pianką. Preparat nakłada się od dołu do góry. Po zastygnięciu środka nadmiar produktu należy usunąć. Drugi koniec taśmy mającej właściwości paroszczelne mocuje się do muru tak, aby udało się zasłonić piankę. Działanie zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci z wnętrza w spoinę.

Wstawienie skrzydeł

Po przygotowaniu ramy okiennej wstawia się skrzydła i sprawdza ich działanie. W razie konieczności wykonuje się niezbędne prace regulacyjne.