Inwestorzy budujący domy jednorodzinne muszą zadbać m.in. o efektywne ogrzewanie pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym. Wysoki komfort użytkowania i jednocześnie pożądaną wydajność w tym zakresie zapewnia instalacja centralnego ogrzewania. Świetnie sprawdza się ona w połączeniu np. z grzejnikami, ale nie tylko. Jak wykonuje się ją w domach i dlaczego dobrze jest zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie?

W jaki sposób zasilana jest instalacja c.o. w domach?

Aby woda płynąca w przewodach instalacji centralnego ogrzewania miała odpowiednio wysoką temperaturę, niezbędne jest źródło ciepła w takim układzie. Z tego względu w domach jednorodzinnych przy ich projektowaniu trzeba uwzględnić także kotłownię. W tym pomieszczeniu najczęściej znajdują się piece, które generują ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Taki system inwestorzy chętnie zasilają kotłami na węgiel kamienny, ale także inne paliwa. Wybór jest w tym wypadku uzależniony od indywidualnych preferencji.

Należy jednak zwrócić uwagę na wydajność kotła, który ma zostać źródłem energii dla instalacji centralnego ogrzewania. Jego efektywność powinna być na poziomie zapewniającym jednoczesne zwiększenie temperatury w kilku pomieszczeniach o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej nawet kilkuset metrów kwadratowych. Dodatkowo piec obsługuje też podgrzewanie ciepłej wody w instalacji centralnego ogrzewania. Wszystko to sprawia, że jest on jednym z najważniejszych elementów tego właśnie układu.

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, czyli rodzaj rozprowadzenia ciepła

Instalacja c.o. daje kilka możliwości w zakresie zwiększenia temperatury w pomieszczeniach w domu. Optymalne warunki można uzyskać m.in. poprzez montaż konwencjonalnych grzejników. Umieszcza się je na ścianach i należą one do tanich oraz prostych w obsłudze urządzeń. Nieco bardziej skomplikowane jest natomiast ogrzewanie podłogowe. Składające się z wielu przewodów stanowi bardzo wygodny dla użytkowników domu układ, który gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła po wnętrzach.

Jak więc wykonać instalację centralnego ogrzewania w domu? Z kotłowni, gdzie zamontowany jest piec do c.o., fachowcy z firmy Solar-Term odprowadzą przewody do konkretnych pomieszczeń. Rury odporne na wysokie temperatury będą doprowadzać ciepłą wodę do wspomnianych grzejników bądź instalacji ogrzewania podłogowego. Całość pozostanie kontrolowana przez kocioł c.o., co wymaga jego odpowiedniego skonfigurowania. Ważne jest też pierwsze uruchomienie instalacji centralnego ogrzewania i sprawdzenie jej szczelności. Czynności w tym zakresie również przeprowadzane są przez firmy zajmujące się montażem tego typu układów w domach jednorodzinnych i nie tylko.

Oferta firmy Solar-Term

Firma Solar-Term zlokalizowana jest w województwie małopolskim, a dokładniej w Tarnowie. Specjalizuje się w instalacjach sanitarnych i oferuje swoim klientom montaż systemów wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz fotowoltaiki. Dodatkowo, pracownicy firmy zajmują się przeprowadzaniem prac serwisowych oraz konserwacyjnych. oferuje kompleksowe usługi związane z montażem i podłączeniem pompy ciepła, systemów klimatyzacji, wentylacji oraz rekuperacji. W swojej ofercie posiada również montaż kotłów, zarówno gazowych jak i węglowych, a także świadczy usługi naprawy i serwisu kotłów oraz pozostałych urządzeń gazowych. Dodatkowo firma zajmuje się również montażem termokominków, zapewniając tym samym szeroki wachlarz usług dla swoich klientów.