Sufity podwieszane stają się coraz popularniejszym elementem nowoczesnych wnętrz budownictwa mieszkalnego. Dzieje się tak z powodu tego, że wyglądają niezwykle efektownie, charakteryzują się dużymi możliwościami zdobniczymi, a ich montaż jest szybki i prosty. Na tyle, że często użytkownicy podejmują się go na własną rękę. Pozwalają także na wyodrębnienie podziału przestrzeni w momencie, kiedy posiada niewiele ścian.

 

Przygotowanie linii przebiegu sufitu i montaż kotew

 

Pierwszy etapem prac nad sufitem podwieszanym jest trasowanie, czyli wyznaczanie linii przebiegu sufitu. Następnie do tej wyznaczonych linii zostają przymocowane za pomocą kołków oraz taśmy akustycznej profile przyścienne. Cała konstrukcja sufitu podwieszanego wspiera się na wieszakach kotwowych, mocowanych do stropu przy pomocy metalowych kołków sufitowych. W zależności od rozmiarów, kształtu oraz ciężaru zabudowy, potrzebna jest większa ilość mocowań, tłumaczą pracownicy firmy Henmax

 

Montaż profili oraz płyt kartonowo-gipsowych

 

W momencie, kiedy zostały rozmieszczone już wszystkie mocowania, przychodzi czas na montaż profili głównych i nośnych. Muszą zostać spięte za pomocą łącznika krzyżowego. Przestrzenie pomiędzy profilami należy wypełnić wełną mineralną, co pozwala uzyskać lepszą termoizolację oraz ochronę przed hałasem. Następnie można przystąpić do ostatecznego etapu montażu, czyli mocowania płyt gipsowo-kartonowych za pomocą wkrętów. Po zaszpachlowaniu spoin między płytami uzyskujemy gładką powierzchnię, która jest odpowiednio przystosowana do położenia tapet lub malowania. 

 

Estetyczne zalety sufitów podwieszanych


Właściwości estetyczne sufitów podwieszanych były już wielokrotnie opisywane oraz doceniane. Wskazuje się m.in. na to, że pozwalają na dowolne kształtowanie oświetlenia za pomocą lamp ledowych, wężów świetlnych oraz neonowych aplikacji. Dzięki temu, że pozwalają przetransformować przestrzeń, mogą ją optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Dodatkowo pozwalają ukryć różnego rodzaju defekty w postaci plam, zacieków czy pozostałości instalacji. Podobnie jak w przypadku montażu, ich zdjęcie również nie przysparza problemów, dzięki czemu wnętrze pozostaje żywe i podatne na zmiany.