Realizacja inwestycji budowlanej wymaga szeregu pracy przygotowawczych w odniesieniu do gruntu na działce. Jedno z podstawowych działań, które należy przeprowadzić to niwelacja terenu, polegająca na jego wyrównaniu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością wykonania pomiarów geodezyjnych, a na ich podstawie fizycznego profilowania z użyciem ciężkich maszyn budowlanych.

Konieczność niwelacji terenu

Przytoczonym sformułowaniem określa się działania mające na celu wyrównanie gruntu na działce. Przedsięwzięcie łączy w sobie pracę geodetów oraz firmy zajmującej się wykopami ziemnymi. Takie czynności wykonuje się przed każdym rodzajem inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, czy ma to być dom jednorodzinny, obiekt przemysłowy, parking, droga, czy też tereny rekreacyjne. W związku z tym niwelacja terenu jest podstawowym działaniem przeprowadzanym przed rozpoczęciem budowy, gwarantując tym samym stabilność danego obiektu na działce oraz jej prawidłowe odwodnienie. Co ważne, sam proces wyrównywania obszaru nie wymaga uzyskania pozwolenia, wydawanego przez właściwą jednostkę administracyjną. Jak zostało już wcześniej nadmienione, niwelacja terenu składa się z dwóch podstawowych etapów, które opisujemy poniżej.

Pomiary geodezyjne

To od prawidłowego wykonania siatki wysokościowej terenu jest uzależniona właściwa niwelacja. Jej sporządzeniem zajmują się geodeci, którzy wyznaczają różnicę pomiędzy co najmniej dwoma punktami na działce, jednakże zwykle pod uwagę bierze się ich większą ilość. Pozwala to bowiem na ustalenie precyzyjniejszych danych, dotyczących ukształtowania gruntu, a mianowicie jego wysokości, obecności hałd, spadków. Siatka wysokościowa stanowi także zbiór informacji umożliwiających określenie, w którym miejscu na działce ma być posadowiony budynek lub inny obiekt będący przedmiotem inwestycji. Geodeci dokonują pomiarów za pomocą specjalistycznego sprzętu, do którego można zaliczyć między innymi niwelatory oraz tachimetry.

Profilowanie terenu

Według wykonanych wcześniej pomiarów geodezyjnych i zaleceń geodetów, na kolejnym etapie do pracy może przystąpić profesjonalna ekipa robót ziemnych, na przykład firma MAX z Kołobrzegu. Z użyciem ciężkiego sprzętu, takiego jak koparki, spycharki i ładowarki, możliwe jest nawiezienie gruntu lub usunięcie jego nadmiaru. W fizycznym profilowaniu terenu wyrywa się również ewentualnie rosnące korzenie oraz krzewy. Po takich działaniach można przejść do dokładnego wyrównania z wykorzystaniem walców, płyt wibracyjnych lub równarek. W razie potrzeby uzyskaną powierzchnię dodatkowo zagęszcza się lub utwardza naturalnym kruszywem. Jeśli na wyrównywanej działce mają powstać jakiekolwiek tereny zielone, należy wcześniej nawieźć żyzną glebę, gdyż niwelacja terenu powoduje usunięcie naturalnej warstwy humusu.