Będąc właścicielem lasu, jest się zobowiązanym do utrzymywania go w sposób trwały, a także do zapewnienia ciągłości jego użytkowania. Oznacza to przede wszystkim zachowanie naturalnej roślinności, pielęgnowanie i ochronę lasu – również przeciw pożarom, a także przebudowę drzewostanu. W związku z tym, zadaniem firmy Polmar z siedzibą w Olszanach jest nie tylko odpowiednia wycinka drzew, ale i cięcia pielęgnacyjne, usuwanie posuszu czy frezowanie pni.

Ponieważ najwięcej kontrowersji budzi właśnie wycinanie drzew, warto zatrzymać się przy tym temacie i zrozumieć, kiedy i w jaki sposób można podjąć się tego działania w sposób zgodny z prawem i dobry dla natury.

Rodzaje cięć w lesie

Wyróżnia się trzy główne rodzaje cięć, w zależności od celu ich wykonania. Są to cięcia rębne, pielęgnacyjne i przygodne. Pierwsze z nich swoją nazwę zawdzięczają rębni – jest to sposób użytkowania i odnawiania lasu za pomocą kilku cięć lub tylko jednego. W tej grupie wyodrębnić można kolejne cięcia:

  • zupełne – kiedy za jednym razem całkowicie usuwamy drzewa z większej powierzchni lasu

  • brzegowe – kiedy rozrzedzamy las od brzegu drzewostanu

  • gniazdowe – polegające na wycinaniu tzw. gniazd o powierzchni nawet do 15-25 arów

  • przerębowe – polegające na wycince pojedynczych drzew

  • częściowe – kiedy w sposób stopniowy, równomiernie się przerzedza większą powierzchnię lasu

Cięcia pielęgnacyjne polegają na planowym usuwaniu wybranych drzew po to, by pozostały drzewostan miał dzięki temu o wiele lepsze warunki wzrostu. Także tutaj znajduje się usuwanie drzew trudnych czy też wycinka drzew niebezpiecznych, które mogą się zwalić, czyniąc krzywdę przebywającym w pobliżu osobom oraz niszcząc pobliskie drzewa. Cięcia przygodne natomiast są naszą reakcją na zdarzenia nieplanowane jak uszkodzenia drzew spowodowane wichurami czy pożarem.

Kto może dokonać wycinki lasu?

Wycinka drzew w lesie do najłatwiejszych nie należy – dlatego będąc właścicielem lasu, warto odłożyć swoje ambicje na bok i powierzyć to zadanie fachowcom. Tacy eksperci, jak firma Polmar, specjalizują się w wycince drzew, posiadając wieloletnie doświadczenie w branży. Warto zatem zapoznać się dokładnie z ofertą takiego przedsiębiorstwa i być może skorzystać z szerszej gamy możliwości, jakie oferuje doświadczona ekipa, której głównym obszarem działalności są prace arborystyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Zrębkowanie gałęzi w ofercie firmy Polmar

Zrębkowanie gałęzi to proces mielenia gałęzi na mniejsze kawałki za pomocą specjalnej maszyny zwanej rozdrabniaczem. Zazwyczaj gałęzie są najpierw krojone na mniejsze elementy, a następnie przetwarzane w rozdrabniaczu, który ma różne ustawienia i pozwala na uzyskanie zróżnicowanych rozmiarów zrębek. Zrębki mogą być wykorzystywane jako materiał opałowy w kotłach lub do produkcji kompostu i gleby. Zrębkowanie gałęzi jest także często stosowane przy pielęgnacji zieleni, aby zwiększyć przepuszczalność gleby i poprawić jej strukturę. Firma Polmar oferuje usługę zrębkowania gałęzi, która jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających duże ilości odpadów organicznych pochodzących z przycinania drzew.