Pomimo dużej popularności płyt kartonowo-gipsowych oraz innych alternatywnych rozwiązań coraz więcej inwestorów skłania się ku sprawdzonym, klasycznym sposobom wykańczania ścian. Pomimo tego, że tradycyjne szpachlowanie i szlifowanie jest czasochłonne, a wiele firm budowlanych unika zleceń, które wymagałyby jego przeprowadzenia, nadal uznaje się je za najbardziej efektowną metodę wykończenia powierzchni.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża wymaga usunięcia resztek farb, tynków, gipsów oraz tkwiących w ścianie gwoździ. Następnie wstępnie oczyszczoną powierzchnię należy pokryć gruntem za pomocą pędzla i pozostawić do wyschnięcia. Pierwszy etapem szpachlowania jest pokrycie gładzią lub gipsem przewodów, puszek elektrycznych oraz uzupełnienie widocznych ubytków i nierówności, tłumaczy Damian Kulesza z firmy Budowlanej Ragnar Damian Kulesza.

Przebieg szpachlowania

Kolejnym etapem szpachlowania jest umieszczenie we wnękach drzwiowych, narożnikach i ościeżach profili aluminiowych. Muszą one również zostać ukryte pod warstwą gładzi. Podczas właściwego szpachlowania pomieszczenia należy pamiętać o tym, aby nakładać materiał, rozpoczynając od narożników i rozprowadzać jednym ciągłym ruchem. Do nakładania i wygładzania materiału powinny być wykorzystane dwa różne modele pacek, czyli jedna odpowiednia do wygładzania materiału w trudniej dostępnych miejscach i kolejna do wyrównywania w środkowych częściach powierzchni.

Szlifowanie

Szlifowanie ścian należy przeprowadzić na drugi dzień po wyschnięciu gładzi. Wykonuje się je za pomocą kostki, która służy do wygładzania narożników i trudno dostępnych miejsc. Do środkowych części powierzchni można wykorzystać dedykowany do wygładzania gipsu papier ścierny. Dla przyspieszenia prac można umieścić go na pacce i wykonywać nim okrężne ruchy. Jeżeli powierzchnie zostały zaszpachlowane za pomocą gipsu, można zwiększyć gramaturę papieru ściernego, ponieważ jest to materiał trudniejszy w obróbce.

Zalety tradycyjnego szpachlowania


Tym, co decyduje o popularności klasycznego szpachlowania i szlifowania ścian, jest to, że dobrze wykonane gwarantuje uzyskanie równej, gładkiej powierzchni. Takiej pewności nie ma w momencie zastosowania płyt g-k, gdzie często widoczne pozostają elementy łączenia i wkręty. Do szpachlowania ścian używa się przede wszystkim dwóch najpopularniejszych materiałów: jest to gips szpachlowy oraz gładź. Drugi z materiałów jest doceniany przez pracowników budowlanych ze względu na łatwość w obróbce.