Windy starej generacji bardzo często nie spełniają swojej funkcji i szybko ulegają awariom. Nie zapewniają też wymaganego komfortu, niekiedy nawet budzą strach. Modernizacja windy wydaje się korzystną alternatywą dla całkowitej wymiany dźwigu na nowy. Polega bowiem na dostosowaniu wszystkich parametrów technicznych do współczesnych norm przez zapewnienie wymiany odpowiednich części.

Prace remontowe dźwigów osobowo-towarowych

Dźwigi zmodernizowane traktowane są przez Urząd Dozoru Technicznego jako dźwigi nowe, dlatego też muszą zostać poddane procedurze zgodności z Dyrektywą Dźwigową. Jak można zaoszczędzić na modernizacji? Firma, która zajmuje się tego typu pracami remontowymi, na samym początku przeprowadza wizję lokalną, na której podstawie ocenia się, czy dany dźwig może w ogóle zostać poddany modernizacji. Niekiedy okazuje się, że bardziej opłaca się zainwestować i dokonać całkowitej jego wymiany. Podczas wywiadu brane są pod uwagę głównie parametry techniczne urządzenia, takie jak m.in.:

  • wielkość kabiny – musi być ona dostosowana do potrzeb wszystkich jej użytkowników, również osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich czy dzieci przemieszczających się w wózkach. Kabina powinna pomieścić także rowery oraz przedmioty o większych gabarytach;

  • rodzaje drzwi – wymiana drzwi to główny aspekt, który zwiększa komfort użytkowania windy. Zapewnia on także należyte bezpieczeństwo. Co ciekawe, dźwigi zamontowane w latach 70. i 80., których kabiny nie posiadały drzwi, zwiększały prawdopodobieństwo śmiertelnego zmiażdżenia.

Jak wskazują specjaliści z firmy JAR-DŹWIG Elektromechanika Dźwigowa, obecnie montowane windy zużywają znacznie mniej energii niż urządzenia montowane w latach ubiegłych. Mimo iż wymagania użytkowników stale rosną, nowoczesne technologie pozwalają na zapewnienie jak największej wygody oraz bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.

Koszty związane z modernizacją dźwigu

Modernizacja windy to nie tylko jednorazowo poniesiony koszt, to także dodatkowe nakłady finansowe, które występują po okresie gwarancji. Należy również wziąć pod uwagę opłaty eksploatacyjne, nieoczekiwane naprawy czy kary umowne. Koszt stałej opłaty miesięcznej za konserwację zależy w głównej mierze od ustalonego zakresu prac remontowych, czy są one wykonywane częściowo, czy w pełnym wymiarze. Zamontowanie dodatkowego lustra wraz z monitoringiem generuje dodatkowe koszty. Usługi konserwacji czy modernizacji dźwigów wykonywane są zawsze przez specjalistyczne firmy, a ich cena zostaje ustalona indywidualnie.