Renowacja dachu nie jest równoznaczna ze zrywaniem wszystkich warstw dachu. Cała procedura opiera się na przywróceniu dachu funkcjonalności, dlatego niektóre części dachowe mogą z powodzeniem posłużyć jako podłoże dla nowych warstw. Sprawdźmy, jak są kolejne etapu remontu dachu płaskiego i jak wygląda prawidłowa renowacja. 

Naprawa dachu płaskiego – wprowadzenie

Możliwości naprawy starego dachu płaskiego zależą od stan blacharki oraz hydroizolacji. Najwięcej zleceń na remonty dachów płaskich dotyczy domów jednorodzinnych budowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano materiały termoizolacyjne o wątpliwej skuteczności. Powszechną praktyką budowlaną było wówczas budowanie dachów bez ocieplenia bądź z nałożoną warstwę żużlu (ewentualnie gliny z trocinami). Wykorzystując nowoczesne technologie można uzyskać skuteczną zaporę dla ucieczki ciepła z wnętrza domu. Początkowe koszty remontu szybko się zwrócą, ponieważ dobrej jakości termoizolacja znacząco zmniejsza koszty ogrzewania.

Czym jest stropodach?

Dach płaski, związany ze stropem powyżej ostatniej kondygnacji, jest nazywany stropodachem. Jeżeli dach znajduje się bezpośrednio nad powierzchnią ogrzewaną, musi być ocieplony. Jeżeli nad ociepleniem występuje przestrzeń wentylowana, która umożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci wnikającej z pomieszczenia poniżej, taki układ  nazywany jest stropodachem wentylowanym. Powietrze wypełnia niewielką szczelinę pomiędzy ociepleniem a hydroizolacją, bądź obejmuje powierzchnię ponad ostatnią kondygnacją. Wspomnianą szczelinę można uzyskać, jeżeli konstrukcja dachu jest belkowana lub posiada dźwigary kratownicowe.

Konstrukcją części dachu, na której zastosowano hydroizolację, mogą być płyty dachowe lub drewniane belki wsparte na słupkach. W przypadku ścisłego przyleganie do siebie wszystkich warstw i braku przestrzeni wentylacyjnej mówimy o konstrukcji nazywanej stropodachem niewentylowanym. Przy zastosowaniu takiego układu koniecznie musi znaleźć się paroizolacja, która zabezpieczy ocieplenie przed parą wodną z wnętrza.

Obróbki blacharskie

W przypadku pojawienia się przecieku winę nie zawsze ponosi hydroizolacja. Przed przystąpieniem do renowacji dachu należy sprawdzić stan obróbek blacharskich. Korzystając z usług uznanej firmy dekarskiej, np. GL-Dach Grzegorz Leszczyński, można szybko zweryfikować trudne do zdiagnozowania usterki. Jedną z trudniejszych awarii – pod kątem diagnostycznym – jest rozszczelnienie. Dobry dekarz wie, że źródło przecieku nie musi znajdować się tuż nad zaciekiem, i może mieć źródło u styku obróbek blacharskich czy ścian kominowych. Jednym ze sposobów na stwierdzenie miejsca nieszczelności jest polewanie niepewnych miejsc wodą ze szlaucha.

Jak naprawić hydroizolację?

Remont hydroizolacji rozpoczyna się na ogół wtedy, gdy można dostrzec przecieki. Sposobem na doraźne zabezpieczenie dachu jest położenie papy. Nowoczesne materiały hydroizolacyjne (modyfikowalne papy, powłoki bezszwowe czy membrany) cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i niebywałą trwałością. Decydując się na całościowe pokrycie dachu takimi materiałami, możemy zapomnieć o problemie na długie lata.