Rzadko zdarza się, by nowo zakupiona działka, była w stanie umożliwiającym bezzwłoczną realizację inwestycji budowlanej. Najczęściej trzeba ją najpierw przygotować na wizytę umówionej ekipy, co zwykle wiąże się koniecznością zatrudnienia firmy specjalizującej się w robotach ziemnych. Jakie prace porządkowe należy wykonać na działce budowlanej? Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze, działkę trzeba ogrodzić!

Przepisy budowlane wymagają, żeby ogrodzić plac budowy. Robi się to po to, by uniemożliwić zwierzętom i osobom niepowołanym wstęp na posesję. Płot nie powinien być niższy niż 1,5 m. Co ważne, inwestor nie musi od razu stawiać ogrodzenia docelowego.

Większość osób decyduje się na montaż zwykłej siatki leśnej, która nie kosztuje dużo i którą w każdej chwili można zdjąć. Kiedy działka budowlana zostanie odpowiednio zabezpieczona i opatrzona specjalną tablicą, warto pomyśleć o wyznaczeniu na niej ciągów komunikacyjnych i miejsca na składowanie materiałów budowlanych. Znacząco usprawni to późniejsze prace.

Po drugie, działkę trzeba uporządkować i wyrównać

W większości przypadków działki budowlane to tereny od dawna niezagospodarowane. Porasta je gęsta trawa, krzewy, a czasem nawet drzewa. Żeby przystąpić do budowy, trzeba się ich pozbyć. Można to zrobić ręcznie, ale znacznie lepsze efekty osiągniemy, gdy do akcji wkroczy ciężki sprzęt. Zakład Usług Asenizacyjnych w Łodzi oferuje wynajem maszyn budowlanych wraz z operatorami i kompleksowe roboty ziemne.

Specjaliści oczyszczą działkę ze zbędnej roślinności, wykarczują drzewa i wyrównają grunt. Niwelację terenu przeprowadza się po to, by na każdym metrze kwadratowym uzyskać równą płaszczyznę. Co istotne, nie chodzi tylko o poziom, ale też wysokość gruntu. Przy okazji można zbadać nośność podłoża. Jeśli okaże się, że nie jest ona wystarczająca, grunt można utwardzić z zastosowaniem kruszywa.

Po trzecie, stworzenie wykopów pod fundamenty i instalacje

Na uporządkowanej i równej działce można rozpocząć wykopy pod fundamenty i instalacje. Ich wymiary muszą precyzyjnie odzwierciedlać to, co zostało ujęte w projekcie architektonicznym. Specjaliści z branży budowlanej wyróżniają wykopy wąskoprzestrzenne, szerokoprzestrzenne i jamiste.

Te pierwsze mają szerokość dna nie większą niż 1,5 metra, a te drugie – przekraczającą 1,5 m. Jeżeli chodzi o głębokość wykopu pod fundamenty, to jest ona uzależniona od rodzaju fundamentów, jakie chce zastosować inwestor. Zazwyczaj wykopy są płytkie, ponieważ wylewa się w nich płyty i ławy fundamentowe. To najczęściej stosowane rozwiązanie w Polsce.