Komin to konstrukcja, która powinna służyć nam przez długie lata. Samo producenci kominów gwarantują ich trwałość przez około 30 lat. Warunkiem tak długiej żywotności komina jest odpowiednie dbanie o jego stan, a więc utrzymywanie go w czystości, przeprowadzanie regularnych przeglądów komina, a także właściwe użytkowanie. Zanim rozpocznie się kolejny sezon grzewczy warto przygotować komin na kilka miesięcy intensywnej eksploatacji. Od czego powinniśmy zacząć?

Regularny przegląd przewodów kominowych to podstawa

Każdy przewód kominowy powinien zostać skontrolowany przez kominiarza przynajmniej raz w roku i to właśnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Mamy wówczas pewność, że po kilku miesiącach przestoju, komin nadal będzie działał prawidłowo, a my i nasi bliscy będziemy bezpieczni. Ze statystyk prowadzonych przez Zakład Kominiarski „Miotełka” wynika, że ilość przypadków zaczadzeń i pożarów wywołanych zapaleniem się sadzy co roku utrzymuje się na równie wysokim poziomie. Niestety, nadal wielu z nas zaniedbuje lub bagatelizuje kwestię czystości kominów, zupełnie nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Oczywiście, nie powinniśmy ograniczać się do jednego przeglądu komina w ciągu roku. Podczas długiej i mroźnej zimy warto skorzystać z usług kominiarza również w jej trakcie, aby mieć pewność, że intensywne ogrzewanie nie doprowadziło do nadmiernego gromadzenia się sadzy w przewodzie kominowym. Po sezonie grzewczym natomiast  dobrze byłoby zlecić gruntowne czyszczenie komina. Pamiętajmy, że świeże zabrudzenia znacznie szybciej się usuwa niż te, pozostawione na kilka miesięcy.

Po gruntownym czyszczeniu i przeglądzie przewodów kominowych pod koniec lata warto przeanalizować, czy w prawidłowy sposób palimy w piecu i wejść w nowy sezon grzewczy z dobrymi nawykami.

Przegląd instalacji

Oprócz drożności przewodów kominowych, powinniśmy skontrolować jeszcze:

  • czy wszystkie elementy instalacji ściśle do siebie przylegają, czy nie mar rozszczelnień;
  • czy elementy instalacji nie ulegają korozji lub zniszczeniu;
  • czy przyłącze zostało prawidłowo zamontowane do kotła,
  • czy przewody wentylacyjne są w pełni sprawne, a kratki wentylacyjne nie zostały zabudowane

Skutki zaniedbania komina

Zanim przejdziemy do konkretnych działań powinniśmy zrozumieć, jaką rolę pełni komin i jakie mogą być skutki jego zaniedbania. Komin to konstrukcja przechodząca przez wszystkie strony, która kończy się aż na dachu. To tędy odprowadzane są spaliny powstałe podczas palenia w piecu. W kominie znajdują się także ujścia ciągów wentylacyjnych, poprzez które usuwane jest zużyte powietrze. Zaniedbanie komina wiąże się więc z wieloma zagrożeniami, które mogą nieść poważne skutki.

Najbardziej niebezpieczne są wybuchy gazu i zapalenie się sadzy. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, nie wspominając już o uszkodzeniu mienia. Tylko regularna konserwacja ciągów kominowych może nas przed nimi ustrzec. Zanieczyszczenia nagromadzone w przewodzie kominowym wpływają też bezpośrednio na eksploatację kotłów. Ich działanie jest mniej wydajne, a my ponosimy dodatkowe , niepotrzebne koszty ogrzewania, które nie przekładają się na wyższą temperaturę w pomieszczeniach.