Zima w branży budowlanej najczęściej oznacza przestój w pracach. W tym czasie maszyny nie są używane, dlatego warto odpowiednio o nie zadbać i przygotować je do kolejnego sezonu. Jednak nie wszystkie sprzęty można poddać zimowej przerwie – niektóre z nich będą pracować również w tej niesprzyjającej porze roku. O te maszyny budowlane również trzeba się odpowiednio zatroszczyć. Sprawdź, jak przygotować ciężki sprzęt do zimy z produktami z firmy Eko-Bud.

Przygotowanie maszyn do zimowego przestoju

Pora niskiej temperatury i ograniczenia lub wstrzymania prac budowlanych to idealny moment, aby zatroszczyć się o maszyny budowlane. To właśnie zima jest idealnym czasem na wykonywanie wszelkich przeglądów technicznych. Warto pomyśleć też o serwisie maszyn budowlanych, jeśli nie wszystko działa w nich tak, jak powinno. Firma Eko-Bud Szymański Dariusz oferuje części do maszyn oraz niezbędny osprzęt, dzięki czemu można łatwo wymienić zużyte elementy na nowe i w ten sposób przygotować się do wznowienia prac wiosną.

W serwisie trzeba także uzupełnić wszystkie oleje oraz wymienić filtry, by mieć pewność, że maszyna będzie w pełni sprawna w kolejnym sezonie. Wszelkie naprawy warto konsultować również z operatorem danego urządzenia, który najlepiej wie, jak powinno ono działać i czy poszczególne części są sprawne. Zima to też dobry czas na dokładne wyczyszczenie maszyny i sprawdzenie, czy nie wyciekają z niej żadne płyny eksploatacyjne.

Zabezpieczenie maszyn pracujących zimą

Przegląd techniczny warto przeprowadzić również w przypadku maszyn, które będą nadal używane w zimowych miesiącach. Chwilowy przestój związany z serwisem jest bowiem mniej kosztowny niż poważna awaria urządzenia wywołana zaniedbaniem. Oprócz tego należy wymienić smary, oleje i płyny na takie, które są przystosowane do pracy w niskich temperaturach, korzystając z oferty firmy Eko-Bud. Warto wyposażyć maszynę w łańcuchy śniegowe, które usprawnią jej pracę w trudnych warunkach drogowych, szczególnie gdy chodzi o pługi.

Właściciel lub operator maszyny budowlanej musi też pamiętać, że zimą znacznie spada wydajność akumulatora – w przypadku mrozów najlepiej jest wyjmować go po zakończeniu pracy i przechowywać w ciepłym miejscu. Po uruchomieniu urządzenia należy też odczekać kilkanaście minut, aż wszystkie elementy zostaną ogrzane, i dopiero rozpocząć pracę. Stosując się do tych kilku zasad można zapobiec poważnej awarii maszyny budowlanej, która wyłączyłaby ją z użytku na długi czas. Dzięki produktom z firmy Eko-Bud i profesjonalnej obsłudze przygotowanie sprzętu do zimy jest proste i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.