Mimo że prace brukarskie kojarzymy raczej z samym układaniem kostki, to na uzyskane efekty największy wpływ mają właściwie przeprowadzone przygotowania. Z pozoru wydają się one proste, lecz wymagają wiedzy, a także doświadczenia. Jako że nie ma nic gorszego od nierównego chodnika bądź podjazdu, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobrze ukształtują grunt i wybiorą odpowiednie materiały.

Prace ziemne

Aby przystąpić do prac ziemnych, należy wpierw wytyczyć poziom bruku i obrzeży. Granice najczęściej wyznaczane są za pomocą palików. Nawija się na nie sznurki bądź żyłki, które łączą określone w projekcie punkty. Muszą być one idealnie równe, dlatego ciężko sobie wyobrazić prace bez użycia poziomnicy. Mając już wytyczoną powierzchnię, można usunąć górną warstwę ziemi. Jak głęboko należy kopać? Wszystko zależy od przyszłych obciążeń kostki. Jeśli budujemy chodnik, starczy już 15-20 cm. W przypadku podjazdu samochodowego trzeba zadbać o wykop głęboki na co najmniej 50 cm. Nie można też zapomnieć o ustaleniu niewielkiego spadku, który ma strategiczne znaczenie dla odprowadzania wody.

Jak widać, wszystkie te zadania wymagają precyzji pomiarów, a także odpowiedniego sprzętu, zwłaszcza gdy kostka brukowa będzie kładziona na dużej powierzchni. Przy samodzielnych pracach nie łatwo o błędy, dlatego wykonanie inwestycji najlepiej powierzyć fachowcom. Wysoką jakość usług gwarantuje Veima Nawierzchnie Brukowe Zbigniew Kozioł.

Krawężniki

Chcąc zapobiec rozjeżdżaniu się kostki, koniecznością jest osadzenie obrzeża w postaci krawężników. Elementy te, podsypane warstwą półsuchego betonu, wbija się gumowym młotkiem, regulując wysokość względem gruntu. Ich stabilność można zwiększyć poprzez zlanie niewielką ilości wody, która zwiąże zaprawę. Rozstaw i odległość między obrzeżami zwykle dopasowuje się, układając pojedynczy rząd kostek. Warto nadmienić, iż krawężniki nie wymagają fugowania, a wykonawcy pozostawiają szczeliny o szerokości nawet do 5 mm.

Podbudowa i Podsypka

Następny etap przygotowawczy stanowi utworzenie podbudowy. Do tego celu używa się kruszywa betonowego, łamanego bądź też gruboziarnistej pospółki. Grubość warstwy zależy zarówno od głębokości wykopu, jak i rodzaju gruntu, a także przeznaczenia nawierzchni. Tak wzmocnione podłoże wymaga  jeszcze ubicia zagęszczarką wibracyjną. Aby stwierdzić poprawne wykonanie podbudowy, wystarczy oprzeć na krawężnikach deskę i określić czy ugnieciona warstwa nie wystaje ponad jej poziom.

Ubita powierzchnia musi zostać jeszcze wyrównana. Do tego celu tworzy się kilkucentymetrową podsypkę z piasku i cementu, która zapewni kostce stabilizację. Taką mieszankę rozprowadza się grabiami, a na większych płaszczyznach glebogryzarką. Podkład będzie idealnie równy, kiedy nadmiar podsypki ściągniemy za pomocą szablonu. Wówczas uformujemy powierzchnię na nieco wyższym poziomie niż planowane ułożenie kostki. Nadmiar ten zostanie zniwelowany po osadzeniu materiału i kilkukrotnym zawibrowaniu nawierzchni.