Do budowy studni trzeba się odpowiednio przygotować. Niezmiernie ważne będzie wypełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Poza tym należy odpowiednio wybrać miejsce oraz wynająć firmę, która zrealizuje dla nas dane zlecenie. Niestety budowa studni może być koniecznością, z jaką spotkał się właściciel danej posiadłości. Przyczyną może być zwyczajny brak dostępu do przyłączy wodno- kanalizacyjnych.

Rodzaje studni

Studnie głębinowe można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym jest studnia kręgowa, Jest to rozwiązanie,  z którego rzadko się korzysta, ponieważ jest ono nieefektywne. Niestety, studnia tego typu nie sięga zbyt głęboko, przez co woda może być znacznie zanieczyszczona, przez co niezdatna do picia. Przenikać do studni mogą liczne zanieczyszczenia gruntowe, dlatego nie jest ona zalecana w większości przypadków. Drugim rodzajem studni, są studnie abisyńskie (wąsko- rurowe). Wykonać je można poprzez wkręcenie w podłoże rury ze specjalnym filtrem albo wwiercić się przy pomocy rury osłonowej, a po wszystkim wyjąć osłonę. Wiercąc studnię w ten sposób, trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Pierwszym z nich, jest ograniczenie wydobycia. Wynosi ono około 3,5 m3 na godzinę. Ostatnim rodzajem studni jest właśnie studnia głębinowa. Jej wykonanie jest podobne do wykonania studni albańskiej. W pierwszej kolejności także wprowadza się rurę osłonową, następnie filtra, aby na końcu zamontować jeszcze przewód z pompą głębinową, dzięki czemu można pobierać wodę z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu m n.p.m.

Jak przygotować się do wykopu studni?

W pierwszej kolejności należy znaleźć firmę, która te prace wykona. Przykładem takiej, jest Zakład robót geologiczno- wiertniczych. Firma ta istnieje na rynku od 1990 roku i przez cały czas, jej pracownicy nabywali nowe umiejętności i dokształcali się, dzięki czemu można być pewnym szybko i dokładnie wykonanych robót. Budując studnie, należy jednak spełnić także pewne formalności. Jedną z nich jest miejsce odwiertu, a także jego odległość od działki. W większości przypadków wystarczyć powinno zawiadomienie o budowie studni, jednak w przypadku, gdy studnia głębinowa przekracza głębokość 30 m lub dziennie jest zużywane więcej, niż 5m3, potrzeba pozwolenia na budowę. Uzyskać takie można na podstawie skali budowy. Do tego donieść należy rysunki, określające umiejscowienie studni, oraz całą dokumentację geologiczną i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Budowa musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.