Układanie kostki brukowej jest tylko z pozoru proste. Jest to ciężka praca, do której potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i wprawa oraz doświadczenie. Aby dobrze wykonać pracę, należy sobie wcześniej wszystko dokładnie zaplanować. Pomoże to w stworzeniu odpowiedniego kosztorysu, obliczeniu średniego czasu trwania prac i pozwoli to ominąć część niemiłych niespodzianek oraz problemów.

Jak się przygotować do prac brukarskich?

Rodzaj kostki brukowej najlepiej dobrać do sposobu jej eksploatacji. Ilości materiałów budowlanych, z których będziemy korzystać, zależeć będzie do wymiarów nawierzchni. Tak samo wyliczyć należy ilość krawężników. Trudniejsza w wyliczeniu będzie ilość pisku i cementu. Warto pamiętać, że mieszanka dwóch powyższych elementów, będzie wykorzystywana nie tylko na podbudowę, ale także do osadzenia krawężników. Wyliczenie zapotrzebowania na te materiały, będzie możliwe dopiero po korytowaniu. Może także wyniknąć potrzeba zamontowania odwodnienia powierzchniowego, co będzie wymagać dodatkowych prac i materiałów budowlanych (kanał liniowy, rury kanalizacyjne). Dalsza część przygotowań zależeć będzie od rozmiarów planowanych prac. Jeśli planowany jest krótki chodnik, wystarczyć powinny szpadel, łopata, grabie, taczka, ubijarka ręczna, miara, poziomica itp. Niezbędne do wyznaczenia drogi będą paliki (mogą być to pręty metalowe albo pręty drewniane). W przypadku większej powierzchni (dłuższy chodnik, duży podjazd) potrzebny będzie bardziej profesjonalny sprzęt i narzędzia. Wtedy najprawdopodobniej powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, zajmującej się pracami brukarskimi. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo Usługi Brukarsko-Ogrodzeniowe Piotra Kucharskiego. Firma ta bardzo dobrze orientuje się w nowościach na rynku, dzięki czemu ma możliwość wykorzystywania nowatorskich i nowoczesnych rozwiązań.

Przed układaniem bruku

Wykonując prace brukarskie samodzielnie, trzeba się liczyć  z dłuższym czasem realizacji. W pierwszej kolejności warto przygotować nawet prosty projekt. Następnie należy go nanieść na teren działki, na którym planowana jest realizacja. Do tego przyda się sznur oraz wcześniej wspomniane paliki, lub pręty. Gdy trasa jest już wyznaczona, należy wykonać korytowanie. Polega to na wykopaniu około 15- 20 cm ziemi. Następnie nadchodzi czas na osadzenie krawężników. Dzięki nim kostka nie będzie się rozjeżdżać, a sama nawierzchnia nie będzie się tak bardzo brudzić ziemią.

Skorzystaj z oferty firmy Usługi Brukarsko-Ogrodzeniowe Piotra Kucharskiego

Firma Usługi Brukarsko-Ogrodzeniowe z wieloletnim doświadczeniem na rynku, oferuje szeroki zakres prac związanych z układaniem kostki brukowej, wykonywaniem podłoża, odwodnień, drenaży, pracami ziemnymi oraz ogrodzeń. Dodatkowo, przedsiębiorstwo zajmuje się zjazdami z dróg publicznych i doradztwem technicznym. Dysponując niezbędnym sprzętem, takim jak zagęszczarki czy koparka, firma świadczy również usługi koparko-ładowarką, w tym niwelację, odwodnienia i wykopy. Klientom oferowane jest wsparcie w doborze projektu i materiałów, dzięki bogatemu doświadczeniu i wiedzy specjalistów.