Budowa domu to złożona inwestycja, która dotyczy także kwestii przyłączenia budynku do mediów. Nie tylko istotne jest zatem rozprowadzenie we wnętrzach obiektu instalacji bezpuszkowych, niskoprądowych czy tych w standardzie KNX. Inwestor musi również zadbać o przyłącze do sieci elektroenergetycznej. W jaki sposób się to odbywa? O tym opowiadają elektroinstalatorzy firmy ELKO-TECH z miejscowości Choroszcz położonej w województwie podlaskim.

Skąd wziąć energię elektryczną dla domu?

Mimo tego, iż wielu właścicieli domów jednorodzinnych stawia na montaż fotowoltaiki, na ogół jest tworzona ona w systemach on-grid, czyli tych wymagających podpięcia pod zewnętrzną sieć elektroenergetyczną. Domostwa bez paneli słonecznych tym bardziej muszą zadbać o pozyskanie energii elektrycznej od elektrowni, czyli od tak zwanego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) działającego na danym terenie. To właśnie do tego podmiotu należy wystąpić z wnioskiem o określenie warunków przyłączy, czy to w postaci kablowej, czy też napowietrznej. Od czego zacząć zatem całą inwestycję podpięcia domu pod energię elektryczną?

Inwestor budujący dom jednorodzinny w pierwszej kolejności powinien zwrócić się o pomoc do takich firm jak ELKO-TECH. Zatrudniają one bowiem fachowców z uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi  i do  projektowania  bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie: sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Specjaliści firmy ELKO-TECH mają też ważne kwalifikacje SEP (E, D, pomiary do 15 kV).

Przyłącze elektroenergetyczne kablowe czy napowietrzne?

Przyłącza elektroenergetyczne dla domów dzieli się na te kablowe oraz napowietrzne. Elektroinstalatorzy z firmy ELKO-TECH wyjaśniają, że jeżeli w bliskiej odległości od działki inwestora przebiega linia niskiego napięcia (nN), to najczęściej podpięcie do sieci zewnętrznej odbywa się poprzez stworzenie jej odgałęzienia. W takim przypadku przyłącze może być wykonane na trzy różne sposoby:

  • przyłącze napowietrzne rozpięte między najbliższym słupem linii a specjalnym stojakiem ustawionym na dachu budynku,

  • przyłącze napowietrzne rozpięte między najbliższym słupem linii a izolatorami zamontowanymi w ścianie domu,

  • przyłącze wykonane częściowo na słupie linii i częściowo poprowadzone w ziemi.

Oczywiście wyżej wymienione rozwiązania technicznie nie są jedynymi. Warto zwrócić też uwagę na wspomniane przyłącze kablowe. Wykonuje się je wtedy, kiedy blisko działki przebiega linia kablowa (nN). W takim przypadku firma ELKO-TECH może stworzyć odgałęzienie takiej sieci z wykorzystaniem mufy rozgałęźnej, pojedynczego kabla oraz złącza kablowego usytuowanego w linii ogrodzenia prywatnej działki. Drugim wyjściem jest przycięcie kabla, wprowadzenie do jego obu końców złącza kablowego oraz sztukowanie jednego z końców wraz z montażem mufy przelotowej.

Wniosek o określenie warunków przyłączenia

Aby dom mógł zostać zasilony w energię elektryczną z linii kablowej lub napowietrznej, inwestor musi wystąpić do operatora systemu dystrybucyjnego z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Elektroinstalatorzy z firmy ELKO-TECH wyjaśniają, że wskazuje się w nim:

  • moc zapotrzebowaną dla budynku,

  • przewidywane roczne zużycie energii,

  • tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z obiektu,

  • plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej.

Na podstawie przedłożonych dokumentów OSD wydaje warunki przyłączenia, które określają wszystkie ważne aspekty techniczne i administracyjne związane z podpięciem domu pod zewnętrzną sieć elektroenergetyczną. Inwestor zawiera również umowę o przyłączenie do sieci, a takie firmy jak ELKO-TECH mogą przystąpić do prac wykonawczych. Warto przy tym podkreślić, że wydane przez OSD warunki ważne są tylko przez dwa lata od daty podpisania dokumentu.