Jedną z podstawowych instalacji każdego budynku mieszkalnego jest wentylacja. Jej zadaniem jest zapewnienie skutecznego przepływu powietrza, co ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Prawidłowo działająca wentylacja dostarcza świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń i pozbywa się z nich nadmiaru CO2 oraz innych szkodliwych związków. Sprawdź, jak wykryć awarię tej instalacji.

Rodzaje instalacji wentylacyjnych

Na rynku dostępnych jest kilka typów wentylacji, różniących się od siebie sposobem działania, skutecznością oraz dodatkowymi udogodnieniami. W naszym kraju najpopularniejszym systemem wentylacyjnym jest wentylacja naturalna, nazywana wentylacją grawitacyjną. Jest to najprostszy rodzaj instalacji, który wykorzystuje różnicę ciśnień do spowodowania naturalnego przepływu powietrza. Drugim co do popularności systemem wentylacyjnym jest natomiast wentylacja mechaniczna. Wymusza ona przepływ powietrza, za pomocą urządzenia wentylacyjnego, napędzanego silnikiem elektrycznym. Jest to skuteczniejszy sposób, który zapewni dobrą wymianę powietrza o każdej porze roku.

Coraz częściej klienci decyzją się na montaż instalacji wentylacyjnej z rekuperacją. Jest to wentylacja mechaniczna z dodatkową funkcją odzyskiwania ciepła z odprowadzonego powietrza. Rozwiązanie to jest proekologiczne i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Montażem tego rodzaju instalacji zajmują się firmy, takie jak R.K. Chłód-Klim – specjaliści od klimatyzacji i wentylacji. Ponadto, wyróżnić możemy także:

  • wentylację hybrydową – system leczący w sobie wentylację naturalną oraz mechaniczną,
  • wentylację wyporową,
  • a także wentylację mieszającą.

Problemy z wentylacją – jak je rozpoznać?

Niezależnie, na jaki rodzaj wentylacji w swoim domu lub mieszkaniu się zdecydujesz, najważniejszą kwestią jest jej sprawne działanie. Awaria instalacji wentylacyjnej skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza w pomieszczeniach, co może negatywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Na szczęście problemy z instalacją zazwyczaj jesteś w stanie rozpoznać samodzielnie – jeśli powietrze stało się zbyt wilgotne, zanieczyszczone lub brzydko pachnie, jest to pierwszy sygnał, że należy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu wentylacji. Sygnałów tych nie należy lekceważyć, bowiem długie przebywanie w źle wentylowanym budynku nie tylko jest nieprzyjemne, ale też groźne dla zdrowia – utrzymująca się w pomieszczeniach wilgoć może doprowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Przyczyny nieprawidłowego działania wentylacji

Istnieje kilka popularnych przyczyn nieprawidłowego działania systemu wentylacyjnego. Podstawowym powodem, przez który wymiana powietrza w pomieszczeniu jest utrudniona, jest brak okien lub ich zbyt wysoka szczelność, a także zbyt rzadkie otwieranie okien. Wietrzenie pomieszczenia to bowiem podstawowy sposób na wymianę zużytego powietrza na czyste. Aby zapobiec problemom możesz zdecydować się na montaż okien z nawiewnikami, przez które powietrze będzie dostawać się do domu nawet wtedy, gdy okna będą zamknięte.

Poważniejszym problemem jest nieprawidłowa konstrukcja kanałów wentylacyjnych. W tym wypadku naprawa wymagać będzie ręki specjalisty. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy budynek nie został ocieplony lub ocieplenie wykonane zostało nieprawidłowo. Wychłodzone kanały wentylacyjne osłabią ciąg, co skutkuje trudnością z wentylowaniem pomieszczeń.

Pamiętaj także, że instalacja wentylacyjna wymaga regularnego przeglądu i naprawy lub wymiany zużytych elementów. Z biegiem czasu nawet najwyższej jakości materiały mogą ulec uszkodzeniu, jednak w porę wykryte problemy w postaci np. zanieczyszczonych filtrów da się szybko i skutecznie usunąć.