Każdy chciałby, aby jego samochód był sprawny przez długie lata. Jednak, aby było to możliwe, trzeba pamiętać o regularnych kontrolach i wymianie płynów eksploatacyjnych. W szczególności ważna jest wymiana oleju silnikowego. Nie jest to czynność, która wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiele osób wymienia olej na własną rękę. Z naszego artykułu można dowiedzieć się, jak często należy wymieniać olej i jak to wygląda w praktyce.

Kiedy należy wymienić olej w aucie?

Z pewnością jest to pytanie, które zadaje sobie wielu przyszłych i obecnych kierowców. Jak wiadomo, każdy samochód jest inny, więc ma też inny wymagania. Wymieniając oleje silnikowe, trzeba stosować przede wszystkim do wytycznych producenta. Jest to niestety w wielu przypadkach kwestia sporna.

W nowych autach często wykorzystuje się oleje long life, które w teorii można wymieniać co 30 tys. km. Jednak zdaniem specjalistów najlepiej robić to, co 10-20 tys. km. W przeciwnym razie filtr szybko się zużywa i nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Natomiast sam olej traci swoje właściwości. Jeżeli natomiast autem poruszamy się każdego dnia po mieście, to warto wymieniać olej już co 10 tys. km. Warto także wspomnieć o samochodach z instalacją gazową. W tym przypadku olej należy również wymieniać co 10 tys. km.

Bardzo możliwe, że niektórzy wciąż nie są do końca przekonani, jak często powinni wymieniać olej w swoim aucie. Zawsze najważniejsze są wytyczne producenta. Nie ma również żadnej wątpliwości, że jeżeli samochód większość czasu stoi pod domem, to i tak trzeba wymienić olej przynajmniej raz w roku. Warto również monitorować stan oleju i sprawdzać ile bierze silnik. Oczywiście można udać się do serwisu i zapytać o poradę specjalisty.

Wymiana oleju w praktyce

Olej można wymienić samodzielnie we własnym garażu. Nie potrzeba mieć także dostępu do kanału, lecz jest to spore udogodnienie. Alternatywnym rozwiązaniem może być oczywiście podnośnik. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć pojazd. Podczas wymiany oleju ważne jest, aby auto stało na równym podłożu.

Przystępując do wymiany oleju, warto wcześniej rozgrzać silnik. Wtedy olej będzie rzadszy i szybciej spłynie. Następnie należy udać się pod spód pojazdu i odkręcić korek spustowy znajdujący się na misce olejowej. Trzeba jednak bardzo szybko podłożyć miskę (najlepiej o pojemności 10l), aby nic się nie wylało.

Kolejny krok to wyjęcie filtra. Tutaj także trzeba uważać na kapiący olej. Po odczekaniu kilkunastu minut, aż cały olej spłynie, można zająć się montażem nowego filtra. Nie jest to skomplikowane, gdyż wystarczy go dokręcić w to samo miejsce. Wcześniej jednak należy nasmarować uszczelkę olejem. Nie można także zapomnieć o tym, aby z powrotem zakręcić korek od miski oleju.

Na początku lepiej nie zalewać zbiornika do pełna. Wlewając olej, trzeba uważać, aby nie rozlać go po silniku. Warto więc skorzystać z lejka.

Następnie można uruchomić silnik na chwilę i poczekać aż zgaśnie kontrolka. Po jego wyłączeniu można dolać brakującą ilość. Na samym końcu należy ponownie uruchomić silnik. Jeżeli wszystko jest w porządku, to kontrolka gaśnie tak samo, jak poprzednio. Na samym końcu trzeba dodać, że zużyty olej trzeba oddać do utylizacji.

Jaki olej wlewać?

Nikt nie powinien mieć większych przy wyborze oleju. Każdy producent ma swoje własne wymagania. W zaleceniach można znaleźć informację o normach, które musi spełnić taki olej. Takie informacje można znaleźć również w internecie, na stronie producenta. Najważniejsze jest, aby wybrać olej, który jest dopasowany do danego silnika. Jeżeli chodzi natomiast o konkretną markę to lepiej wybrać produkty z górnej półki. Dobry wybór to firma Olmax. Oleje silnikowe znajdujące się w ich ofercie są najwyższej jakości. Ponadto można kupić je w naprawdę atrakcyjnych cenach.