Gruntowany remont łazienki wiąże się z wieloma ograniczeniami. Jest to bowiem pomieszczenie, które trudno wyłączyć z codziennego użytku. Brak łazienki rodzi wiele problemów, ale raz na kilka lat trzeba stawić im czoła. Uszkodzone instalacje mogą doprowadzić np. do zalania mieszkania, a pokruszone kafelki psują estetykę wnętrza. Wszystko to możne naprawić doświadczony fachowiec. Jak zorganizować renowację łazienki, by prace przebiegły szybko i bezproblemowo?

Potrzebny jest plan

Zanim zabierzemy się za poszukiwania ekipy remontowej, dokładnie oceńmy stan naszej łazienki. Ustalmy, jaki będzie zakres remontu oraz które sprzęty i instalacje trzeba będzie wymienić. Efektem modernizacji powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim sprawnie działająca łazienka. Jeśli więc kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego lub odziedziczyliśmy je po babci, wiedząc, że poprzedni właściciele dawno nie przeprowadzali żadnego remontu, warto pomyśleć o wymianie wszystkich instalacji i dopasowaniu pomieszczenia do własnych potrzeb. Jeśli zaś zależy nam tylko na odświeżeniu wyglądu pomieszczenia, możemy zrezygnować z kucia ścian czy wymiany sanitariów.

Większość z nas dysponuje określonym budżetem na remont łazienki i raczej niechętnie myślimy o jego przekroczeniu. Dobrze jest więc przygotować kosztorys, w którym rozpiszemy sobie ceny materiałów budowlanych oraz koszty zatrudnienia fachowców. Pozwoli to nam kontrolować wydatki. Pamiętajmy, że remont łazienki wykonujemy zwykle raz na kilka lub kilkanaście lat. Zadbajmy więc o zakup dobrych jakościowo materiałów, które posłużą nam przez długi czas. Przed rozpoczęciem remontu wyrzućmy z pomieszczenia zbędne meble i sprzęty, aby ułatwić pracę ekipie remontowej.

Jaka powinna być kolejność prac?

Jak informuje specjalista z firmy budowlanej Daw-Bud – remont łazienki zawsze rozpoczyna się od najcięższych prac. Na początku trzeba usunąć stare płytki ceramiczne bądź inne elementy, które zdobiły ściany i posadzkę pomieszczenia. Następnie przeprowadza się prace hydrauliczne, związane np. z położeniem nowych rurociągów. To również dobry czas na montaż ogrzewania podłogowego czy wymianę instalacji elektrycznej. Później ekipa remontowa zajmie się wyrównywaniem i gruntowaniem powierzchni.

Jest to niezbędne do estetycznego wykończenia ścian i podłogi. Kolejnym etapem jest montaż urządzeń sanitarnych. Co ciekawe – mogą one zostać usytuowane w innym miejscu niż to, które zajmowały przed remontem. Modernizacja łazienki to najlepszy sposób, by poprawić jej funkcjonalność. Na koniec fachowcy montują nowe płytki ceramiczne, malują ściany, sufit, wieszają lustra i ustawiają meble. Dobra ekipa remontowa na bieżąco sprząta po sobie, by ograniczyć ilość pyłu i kurzu w mieszkaniu. Domownikom pozostaje wówczas posprzątanie łazienki po zakończeniu remontu.