Domy w konstrukcji szkieletowej to coraz popularniejsze w Polsce budynki, które wyróżniają się swoją lekkością, atrakcyjną ceną realizacji i szybkością ukończenia całego przedsięwzięcia. Ważną kwestią jest docieplenie tego typu obiektów, w której użycie konwencjonalnych rozwiązań w tym zakresie powoduje powstawanie mostków termicznych. Można jednak uniknąć związanych z tym problemów, decydując się np. na wdmuchiwanie celulozy bądź wełny mineralnej.

Wady tradycyjnych metod ocieplania domów szkieletowych

Konstrukcje szkieletowe inwestorzy nierzadko ocieplają za pomocą konwencjonalnych metod, tj. poprzez zastosowanie płyt styropianowych lub mat wykonanych z wełny mineralnej. W przypadku ścian w domach szkieletowych może to być problematyczne ze względu na ich niejednorodny charakter. Płyty czy maty muszą więc zostać podzielone w sposób odpowiedni, a następnie ułożone tak, by zapewnić maksymalną szczelność. W większości takich realizacji parametry pod względem izolacji domu szkieletowego są niezadowalające.

Powstają bowiem szczeliny, które są wynikiem nieprawidłowych wymiarów płyt lub mat, a także ich osuwania się podczas eksploatacji budynku szkieletowego. Szczeliny są natomiast przyczyną mostków termicznych. Przekładają się one na brak pożądanej izolacyjności termicznej oraz akustycznej. W związku z tym tania w budowie konstrukcja szkieletowa staje się dość droga w utrzymaniu ze względu na wysokie koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Problemów tego typu można jednak uniknąć, a rozwiązaniem jest wdmuchiwanie materiału izolacyjnego pod ciśnieniem. Na czym polega ta metoda?

W jaki sposób najlepiej izolować ściany w domu szkieletowym?

Nowoczesną metodą na izolowanie ścian w budynkach szkieletowych jest wdmuchiwanie pod ciśnieniem materiałów izolacyjnych. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku zarówno popularna wełna mineralna, jak i celuloza. W płytach gipsowo-kartonowych lub OSB, które stanowią obudowę ścian w budynkach szkieletowych i letniskowych, wiercone są specjalne otwory. Następnie wykorzystuje się je do wtłoczenia pod ciśnieniem wspomnianych materiałów izolacyjnych i uzyskania maksymalnej szczelności ścian.

Taka warstwa ma jednolity charakter, co zapobiega powstawaniu wspomnianych już mostków termicznych. Ważne jest jednak właściwe wykonanie izolacji termicznej metodą wdmuchiwania celulozy lub wełny mineralnej. W sposób bardzo dokładny realizuje takie zlecenia firma CELLTERM Ocieplenia, która odpowiednio dopasowuje średnicę otworów technologicznych i rodzaj wypełnienia. Musi być on bowiem właściwej gęstości. Przełoży się to na doskonałą szczelność i tym samym oszczędności w zakresie ogrzewania domu szkieletowego lub letniskowego.