Odpowiednie ocieplenie poddasza to najlepszy sposób na zapobieganie utracie ciepła zimą i zatrzymanie chłodnego powietrza latem. Jeśli masz wrażenie, że nieuszczelniony strych powoduje straty ciepła i generuje zawyżone koszty ogrzewania, warto przeprowadzić audyt energetyczny, aby znaleźć chłodne miejsca. Odnalezienie chłodnych obszarów to pierwszy krok na drodze do skutecznego ocieplenia poddasza.

Czym jest wartość R?

Wartość R służy do opisu oporu cieplnego i stanowi odwrotność współczynnika przenikania ciepła U. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym przegroda efektywniej chroni przed ucieczka ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, wartość R strychu powinna wynosić od R-30 do R-49. W szczególnie zimnych klimatach można osiągnąć poziom R-60.

Izolacja kocowa

Izolacja kocowa jest dostępna w postaci płatów lub rolek i produkuje się ją z włókna szklanego, wełny mineralnej, włókien plastikowych i włókien naturalnych. Ten rodzaj izolacji jest idealny do poddaszy ze standardowo rozstawionymi belkami i legarami oraz z bardzo małą liczbą przeszkód.
Materiał musi być starannie przycięty, aby dobrze przylegał do ​​otworów wentylacyjnych.

Izolacja z luźnym wypełnieniem

Izolacja z luźnym wypełnieniem doskonale nadaje się do instalacji na strychach z bardzo małą przestrzenią nad głową i wieloma przeszkodami, takimi jak otwory wentylacyjne i belki poprzeczne. Można ją skutecznie dmuchać na istniejącą izolację i jest dostępna w wersji z włókna szklanego, celulozy i wełny mineralnej. Celuloza jest najskuteczniejszym materiałem, ale pod wpływem wilgoci może spleśnieć.

Izolacje celulozowe są nakładane przy użyciu specjalnej maszyny, dlatego lepiej zlecić tę czynność specjalistom, np. z Daniel Gotkowicz DG Remonty. Sprawne wykonanie czynności dociepleniowych pozwala cieszyć się zaizolowanym poddaszem już po kilku godzinach prac.

Izolacja z pianki natryskowej

Ten rodzaj izolacji ma jedną z najwyższych wartości R i występuje w dwóch wariantach – piance zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej. Oba typy są wykonane z poliuretanu. Różnica polega na tym, że pianka zamkniętokomórkowa jest wypełniona gazem, który pomaga piance rozszerzać się, wypełniając przestrzenie wokół niej. Pianki otwartokomórkowe są wypełnione powietrzem, co nadaje izolacji gąbczastą teksturę. Oba rodzaje izolacji zapewniają skuteczną barierę dla powietrza, ale izolacja o zamkniętych komórkach może również służyć jako bariera dla pary wodnej, jeśli jest to konieczne.