Stworzenie bezpiecznych i funkcjonalnych instalacji sanitarnych to bardzo ważny etap budowy – zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. Nawet niewielki błąd może prowadzić do tragedii, a w przypadku widocznych niedociągnięć, niemożliwy będzie odbiór budynku oraz przeznaczenie go do użytku. Jak możesz zadbać o to, aby instalacje sanitarne zostały wykonane we właściwy sposób?

Czym są instalacje sanitarne?

I choć większości na myśl przychodzi wyłącznie instalacja wodna oraz kanalizacja, w obrębie instalacji sanitarnych występuje o wiele więcej elementów. Wśród najważniejszych można wymienić instalacje:

  • wodociągowe przeciwpożarowe,
  • grzewcze,
  • chłodnicze,
  • wentylacji oraz wentylacji przeciwpożarowej (np. oddymiania),
  • gazowe,
  • olejowe.

Oczywiście nie wszystkie instalacje sanitarne muszą znajdować się w danym budynku. Wszystko zależy od jego przeznaczenia oraz indywidualnych wymagań inwestora. Inne instalacje będą niezbędne w przypadku domu jednorodzinnego, a jeszcze inne w budynkach przemysłowych.

Właściwy projekt – kluczowy etap!

Jak można się domyślić, najważniejszym etapem tworzenia instalacji sanitarnych jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Zadanie to należy powierzyć doświadczonej i odpowiednio wykwalifikowanej osobie. Profesjonalnym projektowaniem instalacji sanitarnych zajmuje się między innymi pracownia projektowa Sanit Pro, której siedziba znajduje się w Tucholi. Nie warto korzystać z usług osób, które nie mają zaufania wśród inwestorów. Być może zaoszczędzi się w ten sposób na projekcie, ale po zbudowaniu instalacji może okazać się, że występuje wiele błędów. Jedynym rozsądnym wyjściem jest zawsze zlecanie projektowania profesjonalistom, którzy instalacje sanitarne znają od podszewki.

Profesjonalne wykonawstwo

Ostatnim krokiem do bezpiecznej i funkcjonalnej instalacji sanitarnej jest oczywiście wykonanie. Wykonawcy powinni kierować się wyłącznie projektem. Jest w nim zawarte nie tylko położenie wszystkich elementów, ale również materiały, z których należy je wykonać. Na materiałach nie warto oszczędzać – lepiej wybrać takie, które będą inwestycją na lata. Wykonawca nie może wprowadzać żadnych zmian na własną rękę ani stosować tańszych zamienników materiałów niż te, które zostały uwzględnione w projekcie oraz zaakceptowane przez inwestora. Profesjonalny projekt oraz fachowe wykonawstwo to gwarancja, że wszystkie instalacje zostaną stworzone we właściwy sposób i nie będą stanowiły żadnego zagrożenia nawet po wielu latach eksploatacji!