System Inteligentnego Domu znany pod nazwą Smarthome to nic innego jak automatyka budynkowa dla obiektów jednorodzinnych, a także i dla mieszkań. Takie rozwiązanie techniczne pozwala skomunikować ze sobą niemalże wszystkie układy elektryczne danego budynku oraz podpięte pod nie osprzęty i urządzenia. Efektem jest centralnie zarządzana elektryka domu, która sprzyja energooszczędności, komfortowi użytkowemu, a także bezpieczeństwu. Jak zatem wdrożyć system Smarthome, by był on bezawaryjny i funkcjonalny? Z pomocą przychodzą elektroinstalatorzy firmy ELEKTROSMART, która działa w miejscowości Puńców i w okolicach.

Inteligentny dom dzięki instalacji elektrycznej w standardzie KNX

Obecnie istnieje kilka sposobów tworzenia systemów Inteligentnego Domu. Możliwe jest to z wykorzystaniem okablowania strukturalnego, instalacji niskoprądowych, a także różnych osprzętów teletechnicznych mogących zagwarantować nawet obsługę bezprzewodową. Elektroinstalatorzy firmy ELEKTROSMART zdradzają jednak, że najbardziej rozbudowaną automatykę budynkową domostw jednorodzinnych oraz mieszkań osiągnąć można z wykorzystaniem tzw. inteligentnych instalacji elektrycznych KNX. Stanowią one europejski standard, wypierając z rynku tradycyjną elektrykę bezpuszkową bez funkcji integrowania ze sobą poszczególnych układów. Tym właśnie wyróżnia się bowiem standard KNX, który umożliwia skomunikowanie różnych systemów, osprzętów i urządzeń nawet od wielu producentów. W jaki sposób się to odbywa?

Fachowcy z firmy ELEKTROSMART wyjaśniają, że instalacja KNX na ogół tworzona jest podobnie jak innego rodzaju rozwiązania elektryki domowej. Ważne jest zaprojektowanie sieci oraz jej montaż z zachowaniem licznych branżowych norm. Jeśli chodzi o sposób przesyłania sygnałów, należy nadmienić, iż instalacje wykonane w standardzie KNX mogą wykorzystywać skrętki dwuprzewodowe (KNX.TP), istniejące już sieci budynkowe (KNX.PL), połączenia radiowe (KNX.RF), sieć Ethernet (KNXnet/IP), a nawet technologię podczerwieni. Oznacza to, że istnieją szerokie możliwości projektowe i wdrożeniowe, czy to dla domów nowo wybudowanych, czy też tych remontowanych.

Zastosowanie inteligentnej instalacji KNX

System Inteligentnego Domu oparty o rozwiązanie KNX może być bardzo funkcjonalny. Jak podkreśla jeden z pracowników firmy usług elektrycznych ELEKTROSMART:

Jesteśmy w stanie powiązać i skomunikować ze sobą różne podsystemy, osprzęty oraz urządzenia z kategorii zarządzania energią i bezpieczeństwem, a także sterowania komfortem. Mowa zatem o automatyzacji klimatyzacji, wentylacji mechanicznej z rekuperacją, pomp ciepła i innych urządzeń grzewczych, termostatów, urządzeń audio, rolet,  oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, alarmów, monitoringu, bram oraz videodomofonów. Smarthome może być też wyposażony w funkcję pogodową, funkcję symulacji obecności domowników oraz w funkcję zdalnego sterowania.

Na ostatnią wymienioną cechę nowoczesnych systemów Smarthome opartych o standard KNX szczególnie warto zwrócić uwagę, ponieważ pozwalają one na sterowanie poszczególnymi składowymi instalacji za pomocą urządzeń mobilnych, paneli ściennych czy bezprzewodowych pilotów. Dbanie o bezpieczeństwo czy energooszczędność domu może odbywać się zatem nawet z drugiego końca świata.