Mieszkanie to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo. Ma przecież zapewnić nam wygodę i spełniać wymagania w kwestii organizacji przestrzeni. Funkcjonalność powinna jednak iść w parze z estetyką. Znalezienie odpowiednich rozwiązań nie stanowi żadnego problemu przy bogatej ofercie rynku, z jakiej możemy korzystać. Jednym z ciekawszych, ale wciąż rzadziej spotykanych wariantów, jest styl loftowy.

Aranżacje inspirowane fabrykami

Styl loftowy powstał niejako z konieczności. Jak powszechnie wiadomo, ściśle związany jest z wnętrzami fabryk, magazynów czy warsztatów. Właśnie te obiekty zostały w połowie dwudziestego wieku zaadaptowane na mieszkania. W nowojorskim SoHo, bo tam miał początek ten kierunek, osiedlali się głównie artyści, którzy dostrzegli w wysokich, surowych wnętrzach ogromny potencjał. Jednocześnie przemysłowe budynki nie mogły zostać w pełni przekształcone na mieszkalne. Stąd też w tym stylu obecność czerwonej cegły, charakterystycznych dużych okien oraz licznych metalowych elementów wyposażenia. Dodatkowym wyznacznikiem industrialnych aranżacji jest kolorystyka wnętrza utrzymana w tonach szarości. Często wykorzystuje się żywsze barwy do przełamania tej monotonii – w tej roli sprawdzają się między innymi butelkowa zieleń, słoneczna żółć czy czerwień wina. To jednak tylko kilka przykładów, wiele bowiem zależy od naszej kreatywności.

Obecnie styl loftowy spotkać można nie tylko w dawnych zakładach przemysłowych przekształconych w kompleksy mieszkaniowe. Jest jednym z wariantów stosowanych też w nowym budownictwie, gdzie nawiązania do tego rodzaju wnętrz są celowe. Specyfika stylizacji wymaga jednak otwartej przestrzeni, w której urządzone będzie mieszkanie, co zapewnić mogą zazwyczaj lokale znajdujące się w mieście. Sama nazwa „loft” z angielskiego oznacza strych lub poddasze, a z racji swoich industrialnych korzeni wiązany jest przede wszystkim z wnętrzami typu studio.

Elementy loftowe na zamówienie

Jak już wspomnieliśmy, dość istotne w aranżacjach loftowych są elementy metalowe. Obok drewna to główny materiał, z jakiego wykonywane są meble. Sprawdza się między innymi w nogach stołów i biurek, podstawach stolików, ale też instalacjach o charakterze dekoracyjnym. Bardzo ważne jest przy tym, by rzeczywiście przywodziły one na myśl wyposażenie fabryk z czasów rewolucji przemysłowej. Oznacza to przede wszystkim brak zdobień, prostotę formy oraz matowe wykończenia stalowych komponentów.

W powszechnej sprzedaży znajdziemy konstrukcje wpisujące się w te wymagania, często jednak nie możemy mieć pewności co do ich jakości. Tymczasem urządzając mieszkanie, zależy nam na rozwiązaniach, które będą służyć przez długi czas. Dodatkowym atutem będzie ich niepowtarzalność. Metale należą do łatwych w obróbce materiałów, dlatego warto rozważyć zlecenie wykonania elementów wyposażenia profesjonalistom z firmy LEWAN. Dzięki temu zyskamy również gwarancję, że wnętrze spełni wszystkie nasze oczekiwania, będzie bowiem stworzone zgodnie z przekazanymi wykonawcy wytycznymi. Zabudowa na wymiar to standard przy urządzaniu kuchni czy garderoby, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamawiać także takie meble do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli wiemy, czego chcemy, a standardowe wyroby nam nie wystarczają.