Szybki remont małej łazienki nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Powierzchnia pomieszczenia nie ma znaczenia, w przypadku remontu łazienki, bo niezależnie od jej wielkości, chodzi o odpowiednie rozmieszczenie sprzętów i uzyskanie funkcjonalnej powierzchni. Może się nawet okazać, że remont małej łazienki wymaga więcej pracy, wysiłku, a z całą pewnością – dobrych pomysłów. Zanim rozpoczniesz remont, dobrze go zaplanuj. Nasz poradnik ci w tym pomoże!

Jak wybierać sprzęty i urządzenia sanitarne do nowej łazienki?

Przed rozpoczęciem remontu łazienki, dobrze jest wszystko zaplanować. Warto dokładnie przewidzieć budżet, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zwłaszcza w małej łazience w bloku trzeba się dobrze zastanowić, bo przecież powierzchni do zagospodarowania jest niewiele, a na dodatek zwykle musimy wziąć pod uwagę istniejący układ rur wodno-kanalizacyjnych. Przeróbka instalacji wod-kan to już poważna inwestycja, ale jeśli chcemy zmienić ustawienie urządzeń sanitarnych, czy zamontować nowy grzejnik, może się to okazać nieuniknione. Dlatego przed przystąpieniem do remontu łazienki, trzeba to wszystko przewidzieć.

Planując nową łazienkę, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie odległości między sprzętami, takimi jak umywalka, sedes i ich odległości od ścian, tak, aby późniejsze korzystanie z nich nie było uciążliwe. Warto od razu wybrać odpowiednie do naszej łazienki sprzęty i szafki, żeby w ostatniej chwili ich nie szukać, albo, co gorsze, zadowolić się tym, co akurat będzie w sklepie. Aby łazienka była funkcjonalna, musi dawać możliwość swobodnego poruszania się po niej, a także przechowywania środków czystości i kosmetyków.

Etapy remontu łazienki

Zwykle remont łazienki rozpoczyna się od skucia starych płytek ze ścian i podłogi. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę instalacji wod-kan, centralnego ogrzewania, albo gazowej, trzeba usunąć stare rury i na ich miejsce wstawić nowe. Wiele artykułów instalacyjnych, jak również grzejniki oraz armaturę sanitarną można kupić w Hurtowni Hydraulicznej Instalmax Magdalena Ziopaja. Nowe rury układa się zwykle pod podłogą, w ścianach instalacyjnych albo za listwami maskującymi. Niektóre instalacje sanitarne, na przykład instalacje do sedesu wiszącego, maskuje się płytami gips-kartonowymi o podwyższonej odporności na wilgoć.

Kiedy już wszystkie rury są położone, trzeba zadać o to, by ściany i podłoga były proste i gładkie. Można to zrobić za pomocą tynku cementowego, którego powierzchnię trzeba wyrównać, albo kładąc tak zwane suche tynki. Potem trzeba odczekać kilka dni przed położeniem płytek. Na końcu montuje się urządzenia sanitarne, czyli sedes, umywalkę, wannę lub brodzik i baterie łazienkowe. Potem wystarczy już tylko posprzątać, wstawić meble i można korzystać z nowej łazienki.

Gdzie kupić armaturę i materiały instalacyjne?

Hurtownia Hydrauliczna Instalmax Magdalena Ziopaja to firma z Kielc specjalizująca się w sprzedaży materiałów instalacyjnych i armatury hydraulicznej. Specjaliści oferują szeroką gamę produktów z branży techniki instalacyjnej, grzewczej i sanitarnej. W ofercie znajdują się m.in. sprzęt hydrauliczny, klimatyzacja, grzejniki, baterie umywalkowe, meble łazienkowe, kabiny prysznicowe oraz różnego rodzaju instalacje hydrauliczne oraz instalacje centralnego ogrzewania. Firma wykonuje także instalacje sanitarno-grzewcze. W hurtowni można znaleźć pompy ciepła, kotły grzewcze na różne rodzaje paliw, piece do domów oraz armaturę sanitarnej i łazienkową.