Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który pozwala nie tylko dostarczać do pomieszczeń świeże powietrze bez bakterii i alergenów. Rozwiązanie to przyczyna się do znacznego obniżenia kosztów grzewczych. Mogą one zmniejszyć się nawet o 95%. Wentylacja z rekuperacją to też inwestycja w zdrowy mikroklimat wnętrz i brak wirującego w powietrzu kurzu. Dodatkowo liczyć można na szybką neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Zalet jest zatem wiele, ale by cieszyć się wentylacją mechaniczną trzeba przejść przez kilka złożonych etapów inwestycji.

Etapy inwestycji budowy wentylacji z rekuperacją

Inwestycja budowy wentylacji mechaniczne z rekuperatorami odzysku ciepła przebiega w kilku etapach. Prace rozpoczynają się od rozpoznania potrzeb użytkowników budynku, a także od zapoznania się z warunkami technicznymi obiektu. Dopiero wtedy można przejść do tworzenia projektu budowlanego wraz z kosztorysem. Aby go stworzyć, istotne jest jednak dobranie odpowiednich elementów całej instalacji: od nawiewników, po przewody wentylacyjne, czerpnie i wyrzutnie, a także rekuperatory.

Warto podkreślić, że sam montaż mimo swojej złożoności i konieczności podpięcia systemu pod instalację elektryczną nie jest najtrudniejszym zadaniem. Stanowi go tworzenie projektu, który szczególnie staje się wyzwaniem przy remoncie budynku. Wentylację z rekuperacją łatwiej rozprowadzić bowiem w trakcie budowy obiektu.

Projekt wentylacji z rekuperacją

Projekt wentylacji z rekuperacją to projekt budowlany. Mogą go zatem tworzyć tylko uprawnione podmioty. Podobnie jest zaś z samym późniejszym montażem oraz rozruchem i kalibracją. Zadania te warto zlecić firmie WENT-KLIMA, która wyróżnia się kompleksowymi usługami w dziedzinie technik chłodnictwa. Takie pracownie oprócz samego projektu, oferują także bezpłatne wyceny i pełne doradztwo techniczne.

Jeśli chodzi zaś o elementy projektu, warto wiedzieć, że składa się on z opracowania technicznego, rysunkowego oraz obliczeniowego. Ważne jest określenie w nim technologii odzysku ciepła, izolacji termicznej, kanałów wentylacyjnych, a także automatyki i napięcia zasilania. Projekt musi uwzględniać również dane dotyczące ogrzewania budynku, zakresu produkcji skroplin, a także metod oczyszczania powietrza. Muszą znaleźć się w nim również informacje na temat stref pożarowych, izolacyjności akustycznej czy regulacji hydraulicznej oraz elektrycznej całej instalacji. Oprócz tego jasno muszą być wskazane parametry powietrza nawiewanego oraz ilość powietrza wywiewanego.

Kolejne elementy projektu określają również:

  • rodzaje dobranych przewodów,
  • rodzaj dobranej centrali wentylacyjnej,
  • rodzaje dodatkowych urządzeń i materiałów.
  • rodzaj wybranego rekuperatora,
  • kolejność robót,
  • wytyczne branżowe,
  • wymagania ochrony środowiska,
  • procesy wykonawstwa, prób oraz odbiorów.

Prace wykonawcze

Montaż wentylacji z rekuperacją wymaga wielu etapów prac. W większości przypadków cały system budowany jest nad sufitem podwieszanym lub we wcześniej przygotowanych pionach instalacyjnych. Budowa wentylacji z rekuperacją wymaga zatem większego remontu i współpracy montażysty z ekipą budowlaną. Prace muszą być zsynchronizowane tak, by inwestor szybko mógł cieszyć się sprawnym systemem. Jego budowa trwa od 1 do nawet kilkunastu dni. Wszystko zależy od rozległości i złożoności wentylacji, która wymaga nie tylko montażu, ale też rozruchu oraz kalibracji.