Jak układa się panele podłogowe?

Materiał partnera
2019-08-22
Źródło: gettyimages

Jedną z powszechnie wykonywanych prac wykończeniowych jest układanie paneli podłogowych. Montaż paneli podłogowych nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu oraz niezbędne do wykonania tej pracy narzędzia. Dla osób, które nie potrafią lub nie chcą zajmować się takimi rzeczami, swoje usługi oferuje wiele firm budowlanych.

O czym trzeba pamiętać przed układaniem paneli podłogowych?

Do układania paneli podłogowych niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Przydatne mogą się okazać młotek i profesjonalny dobijak, który będzie służył do dobijania paneli podłogowych po włożeniu ich w zamek. Używanie tego narzędzia jest bezpieczniejsze od bezpośredniego uderzania młotkiem w panele. Pomocny w ten pracy może być również gumowy młotek oraz kątownik. Niezbędnymi narzędziami są również kliny, które posłużą nam do zapewnienia odstępu między ścianą a układanymi panelami. Poza tym ważnym narzędziem podczas układania paneli może być maszyna do ich obcinania. Jeśli nie posiadamy takich narzędzi, najlepszym rozwiązaniem może być wynajęcie profesjonalnej firmy budowlanej, która wykona to zadanie za nas. Jedną z nich jest firma remontowa Dawbud ze Szczecina.

Zanim zaczniemy układać panele podłogowe koniecznie trzeba sprawdzić poziom podłoża. W tym celu fachowcy zazwyczaj wykorzystują długą poziomicę. Dopuszcza się do 3-4 mm nierówności na każdy metr długości. Jeśli nierówności są większe, wówczas należy wyrównać podłoże. Do tej czynności zastosować można wylewkę samopoziomującą. Po wyschnięciu masy wyrównującej można przejść do następnego kroku, którym jest rozłożenie folii paroizolacyjnej. Jej zadaniem jest ochrona paneli podłogowych przed działaniem wilgoci. Na folii paroizolacyjnej robi się podkład minimalizujący nierówności powierzchni, a także wygłuszający i termoizolacyjny.

 Układanie paneli podłogowych

Zaleca się, by układanie paneli podłogowych rozpocząć w rogu pomieszczenia. Na początku należy rozłożyć pierwszy rząd paneli i sprawdzić, w którym miejscu konieczne będzie ich docinanie. Montaż paneli podłogowych powinno się rozpocząć od ułożenia jednego rzędu paneli wzdłuż ściany. W następnych krokach będziemy musieli dopasowywać kolejne panele do tych, które już położyliśmy. Zaleca się układania całych rzędów paneli po kolei aż do momentu dotarcia do przeciwległej ściany.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów wizualnych, wszystkie panele, które były docinane warto zamocować przy ścianach, ponieważ zostaną one zakryte listwą przyścienną. To sprawi, że cięcia nie będą rzucać się w oczy. Może zdarzyć się też taka sytuacja, że konieczne będzie przycinanie całego rzędu paneli, ponieważ mogą być one za szerokie w stosunku do pozostałego miejsca. Dlatego takie cięcia najlepiej zostawić na koniec, ponieważ wtedy najłatwiej jest je zamaskować.

Po ułożeniu wszystkich paneli podłogowych pozostaje jeszcze zamontowanie listwy przyściennej. Wspomniane listwy należy przymocować do ściany. W tym celu wykorzystuje się kolki rozporowe i wkręty. W przypadku, gdy ściana jest nierówna, skutecznym sposobem na zamontowanie listwy przyściennej może okazać się jej przyklejenie.