Dobrze wykonane ocieplenie budynku pozwala znacznie obniżyć koszty jego ogrzewania. Standardem jest, że budynki nowe są dobrze ocieplone, inaczej sprawa wygląda jednak w budynkach starszych. Wykonanie termoizolacji wymaga jednak sporej wiedzy i umiejętności, ponieważ łatwo tu o błędy. Sprawdź, jakie pomyłki podczas ocieplania domów zdarzają się najczęściej i jak ich uniknąć.

Zadbaj o dobry projekt termoizolacji

Nie wystarczy wizyta w sklepie z materiałami budowlanymi, by przystąpić do prac dociepleniowych. Podstawą dobrze wykonanej termoizolacji budynku jest projekt wykonany przez specjalistów. Uwzględnia on nie tylko końcowy wygląd (czyli walory estetyczne), ale przede wszystkim niezbędne parametry, takie jak odpowiednia grubość warstwy izolacyjnej. Przed wykonaniem takiego projektu firma, której powierzysz to zadanie, dokona analizy cieplno-wilgotnościowej przegród zewnętrznych, nośności ścian i oceny zagrożeń. Może się okazać, że przed rozpoczęciem izolacji konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji, np. metodą iniekcyjną, co wykonać mogą jedynie doświadczeni specjaliści.

Pamiętaj o zabezpieczeniu budynku

Niezależnie, czy ocieplenia domu podejmujesz się samodzielnie, czy zlecasz tę praca specjalistom, przed rozpoczęciem prac zwróć uwagę, czy obiekt został odpowiednio zabezpieczony. W celu ochrony budynku przed zabrudzeniem okleja się folią wszystkie okna, a rusztowanie powinno być zabezpieczone siatką, która ochroni elewację przed zabrudzeniami i działaniem warunków atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr czy opady.

Prace przygotowawcze mają znaczenie

Rzadko kiedy zdarza się, by powierzchnia ocieplanych ścian była idealnie gładka, równa i czysta, ale jest to niezwykle istotne, by zapewniać dobrą przyczepność dla kleju. Wszystkie nierówności powinny więc być naprawione, na ścianie nie może znajdować się pleśń ani wykwity. W przypadku budynków zawilgoconych konieczne jest najpierw usunięcie źródła problemu. Nieodpowiednie przygotowanie budynku może skutkować małą trwałością wykonanej termoizolacji, dlatego w przypadku budynków starych warto ocieplenie obiektu powierzyć specjalistom, takim jak firma Usługi Remontowo-Budowlane Michał Roszyk. Ocenią oni, czy konieczne będzie zastosowanie środka gruntującego, kucie tynku lub inne prace.

Nieocieplone balkony - mostki termiczne

Zdarza się, że właściciele budynku decydują się na ocieplenie jedynie jego części, omijając na przykład balkon lub taras. To podstawowy błąd. Ocieplić należy wszystkie elementy zewnętrzne przegród, w tym tarasy i balkony nad pomieszczeniami – w przeciwnym wypadku stanowić będą one tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, przez które wychładza się budynek.

Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, nie warto robić tego samodzielnie z myślą o oszczędności – błędnie wykonana izolacja termiczna budynku nie przyniesie oczekiwanego skutku i konieczna będzie jej poprawa przez specjalistów.