Wiercenie w twardych materiałach wymaga zastosowania specjalistycznych wierteł o dużej twardości. Sama wysoka moc elektronarzędzia nie wystarczy. Jeśli do wiercenia w twardym podłożu użyje się nieodpowiedniego typu wierteł, nie tylko nie wykona się pracy, ale zniszczeniu ulegną prawdopodobnie wiertło i wiertarka. Chcąc wykonać otwory w takich materiałach jak gres, marmur czy też granit, należy użyć nie tylko odpowiednich wierteł, ale również znać odpowiednie techniki wiercenia. Jak zatem bezpiecznie i skutecznie używać koronki diamentowe?

Jakie są rodzaje wierteł diamentowych – koronek diamentowych?

Na początek poznajmy rodzaje wierteł diamentowych, jakie dostarcza nam rynek. Wiertła diamentowe pozwalają na precyzyjne wykonywanie otworów w materiałach twardych i bardzo twardych takich jak wspomniane gres, marmur, bądź granit, ale także szkło, ceramika bądź beton. Na pierwszy rzut oka mając wykonać otwór, w którymś ze wspomnianych materiałów można śmiało powiedzieć, że wymagania względem wytrzymałości wiertła, mocy wiertarki będą zupełnie inne w przypadku wiercenia otworów w szkle a inne, gdy potrzeba będzie wykonać otwór w betonie.

W przypadku wielu prac budowlanych konieczne jest wykonanie otworu konkretnej średnicy umożliwiającej poprowadzenie np. instalacji wodnej, gazowej, czy też wentylacyjne. Do tego celu używane są wiertła, które zakończone są nie standardowym świdrem a „rurą” pokrytą ostrzem. Ostrze to zwane jest potocznie koronką i celem zapewnienia możliwie najdłuższej żywotności i niezawodności wykonane są z diamentu syntetycznego – obecnie najtwardszego z dostępnych minerałów. Diamentowe wiertła koronkowe dobiera się z jednej strony do średnicy otworu, jaki chce się wykonać oraz jego głębokości. Pracując koronkami diamentowymi, należy pamiętać, że im większa średnica wiertła tym prędkość skrawania będzie mniejsza (wiertło będzie się wolniej obracało). O tym, czy otwór „uda się” wykonać decyduje moc użytego elektronarzędzia. Z tego względu wykonanie otworów pod różnego rodzaju prace instalacyjne najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje nie jedną, dwoma wiertarkami, a specjalistycznymi urządzeniami wiertniczymi o regulowanej mocy, która pozwala wykonać otwory praktycznie w każdym materiale. Przykładem takiej firmy jest firma PK-Wiert Paweł Kubikowski, która wykonuje nie tylko wiercenia pod wentylację, instalacje gazowe, ale również wiele prac specjalistycznych jak wiercenie pod wodą, czy też wiercenia pod centralny odkurzacz.

Idealnie spasowana moc urządzenia do wielkości i głębokości otworu pozwala na wykonanie otworów w pustakach, betonie, żelbetonie pod różnego rodzaju instalacje.

Metody wiercenia koronkami diamentowymi

Wykonywanie otworów i przewierceń w twardych materiałach wymaga zastosowania odpowiednich technik, czy też metod obróbki. Do wykonywania otworów przelotowych stosuje się albo wiercenie na mokro, albo na sucho. Co ważne zawsze z wykorzystaniem specjalistycznych otwornic, do których dobiera się odpowiednie akcesoria „pomocnicze”. W przypadku obróbki na mokro podłączona zostaje hydronetka, która w trakcie pracy wprowadza wodę do środka koronki i pełni funkcję chłodzącą dla ostrza diamentu. Metodę na mokro stosuje się do wykonywania otworów o średnicy 50-250  mm wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uniknięcie zapylenia, zachowanie czystości środowiska pracy.

Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania metody mokrej np. podczas prac w porowatych materiałach ogniotrwałych, czy też obiektach już wykończonych i użytkowanych stosuje się metodę sucho, dodatkowo pracę otwornicy, wspomagając sprawnym odkurzaczem przemysłowym usuwającym gruz i pył z miejsca prowadzenia prac.