Inwestycja budowy domu to dla tysięcy Polaków największy wydatek w życiu. Warto zatem do tego przedsięwzięcia dobrze się przygotować – również w teorii – aby później nie rozczarować się lub aby ustrzec się od współpracy z nieprofesjonalnymi firmami. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wybór biura architektonicznego. To w dużej mierze od niego zależeć będzie sukces inwestycji. Jak zatem wybrać dobrego architekta? Poznaj kilka cennych wskazówek.

Profesjonalizm – pusty frazes, a może klucz do owocnej współpracy?

Profesjonalny architekt czy profesjonalne biuro architektoniczne – brzmi jak reklamowy slogan, ale niesie za sobą pewną ważny przekaz. Jeśli bowiem naprawdę szukamy „profesjonalnego” specjalistę, powinien on przede wszystkim wykazać się przed klientem doskonałą znajomością branży architektonicznej, przepisów prawa, a także powinien wykazać się najwyższymi standardami obsługi. Inwestorzy indywidualni zawsze mają wiele wątpliwości przy budowie domu, a rolą architekta jest objaśnianie różnych procedur. Profesjonalny architekt to również specjalista, który zapewni kompleksowe usługi. Powinny one dotyczyć nie tylko zaplanowania koncepcji domu, opracowania projektu lub adaptacji projektu gotowego. Ważne jest także kompletowanie dokumentacji projektowej, tworzenie kosztorysów, polecanie wykonawców budowy czy nadzór nad wykonaniem wszelkich robót.

Doświadczenie, kreatywność, zaangażowanie, komunikatywność, a nawet cierpliwość to ważne cechy architektów, którzy jeśli chcą być uznawani za profesjonalnych, powinni przed klientem pokazać swoje wszystkie najjaśniejsze strony. Warto prosić biura architektoniczne o okazanie portfolio wykonanych prac. Szczególną uwagę zwracać zaś należy na klarowność sporządzanej umowy. O to zawsze dba architekt Krzysztof Markanicz, który działa w Szczecinku i okolicach.

Kreatywność architekta – doświadczenie podparte niestandardowymi rozwiązaniami

Przy wyborze architekta bardzo ważne jest weryfikowanie jego zdolność. Nic tak nie sprawdza kreatywności danego specjalisty, jak przejrzenie portfolio wykonanych projektów, o czym już wspomniano. Dobry architekt jest zatem w stanie przygotować niestandardowe opracowania, także ze szczególnym uwzględnieniem wizji klienta.

Inwestorzy indywidualni powinni przy tym zwracać uwagę na to, czy architekt proponuje rozwiązania nowoczesne, a przy tym funkcjonalne i tanie. Dobry specjalista powinien kierować swoich klientów ku innowacyjnym technologiom prefabrykacyjnym. Powinien także przedstawiać różne standardy instalacji sanitarnych i grzewczych tak, aby inwestor sam mógł wybrać te najbardziej mu pasujące. Korzystanie z nowoczesnych pomysłów może przynieść dużo korzyści zwłaszcza przy eksploatacji domu. Dobry architekt może np. zaproponować wdrożenie powietrznych pomp ciepła czy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zawsze należy pamiętać, że koszt projektu i budowy domu ponosi się jednorazowo, natomiast koszty utrzymania domu ponosimy często przez całe życie. Architekt musi zatem wybiegać w przyszłość, oferując rozwiązania nowatorskie.

Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry architekt?

Dobry architekt powinien także cechować się:

  • terminowością prowadzonych usług dla klienta,
  • oferowaniem dodatkowych usług np. projektowania wnętrz,
  • znajomością przepisów podatkowych – pomaga to w optymalizowaniu kosztorysu,
  • posiadaniem szerokiej sieci kontaktów biznesowych i urzędowych: z geodetami, geotechnikami, instalatorami, dekarzami, hurtowniami materiałów budowlanych itp.,
  • wykorzystywaniem innowacyjnych metod i narzędzi projektowych m.in. wizualizacji 3D.