Wybór materiału opałowego to jedna z trudniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy właściciel obiektu ogrzewanego kotłem C.O. Większośc składów opału oferuje węgiel kamienny, węgiel brunatny, ekogroszek, brykiet oraz miał. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, które wpływają na efektywność spalania, emisję zanieczyszczeń oraz wysokość rachunków. Z naszego artykułu poznasz ich szczegółową charakterystykę!

Węgiel – kamienny i brunatny

Węgiel kamienny wyróżnia się ciemnoczarną barwą oraz wysoką zawartością czystego węgla, która wynosi od 70 do 95%! Ze względu na wydajność – najchętniej wykorzystują go właściciele obiektów jednorodzinnych i niewielkich zakładów firmowych.

Z kolei węgiel brunatny ma niższą wartość opałową, a jednocześnie dostępny jest w znacznie korzystniejszej cenie, co ma kluczowe znaczenie dla właścicieli dużych zakładów przemysłowych i energetycznych – zużywających znaczne ilości tego surowca!

Ekogroszek – alternatywa dla węgla

Ekogroszek to jedno z paliw stałych, do którego produkcji używa się węgiel kamienny lub brunatny. Jego niewątpliwym plusem jest stosunkowo niska zawartość siarki oraz popiołu powstałego w procesie spalania. Wśród pozostałych zalet ekogroszku wyróżniamy:

  • zmniejszoną emisję spalin i szkodliwych zanieczyszczeń,

  • ekologię,

  • łatwą dostępność,

  • w pełni zautomatyzowane kotły na ekogroszek,

  • wysoki stopień wydajności.

A może wybrać brykiet?

W składzie opału FHU Hot-Spot Łukasz Zakobielski zaopatrzysz się również w brykiet opałowy, który cechuje się bardzo dobrą wydajnością. Decydując się na wykorzystanie go, jako głównego źródła ogrzewania na pewno zaoszczędzisz na rachunkach, jak i pozytywnie wpłyniesz na środowisko naturalne. Wszystko to dzięki bardzo niskiej zawartości zanieczyszczeń.

Warto również pamiętać, że wysokiej jakości brykiet, wyprodukowany z rozdrobnionych odpadów drzewnych, można używać do rozpalania grilla, ogrzewania w kominku oraz w tradycyjnych kotłach C.O.! Sprawdź to!