Winda – przez fachowców nazywana dźwigiem osobowym – to technologia, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularna w przypadku wielopiętrowych budynków. Nie tylko stanowi wygodną alternatywę dla schodów, ale też jest ogromnym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Żeby była bezpieczna, powinna zostać właściwie zaprojektowana oraz zamontowana przez specjalistów. Na co inwestor powinien zwrócić uwagę podczas wybierania windy?

Na co zwracać uwagę?

Winda jest w dzisiejszych czasach nie tylko ułatwieniem, ale w wielu przypadkach również obowiązkiem inwestorów. Można to zauważyć między innymi porównując starsze budynki z tymi nowymi – dawniej nawet bloki kilkunastopiętrowe nie musiały mieć zamontowanej windy. Obecnie jest ona konieczna w budynkach, które mają więcej niż trzy piętra. Podczas wyboru windy należy zwrócić uwagę na:

  • Maksymalny udźwig i ilość przestrzeni – obie cechy powinny być dobierane do indywidualnego charakteru budynku. Duże dźwigi osobowe są niezbędne np. w przypadku szpitali, gdzie transportuje się nie tylko ludzi, ale też ciężki sprzęt (łóżka, aparaturę itd.).
  • Nowoczesne technologie – w dzisiejszych czasach winda może być wyposażona nie tylko w podstawowe elementy, ale także nowoczesne rozwiązania, takie jak monitoring, klimatyzacja, czy też głośniki umożliwiające odtwarzanie muzyki.  

Zarówno projektowanie, jak i realizację można zlecić między innymi firmie Tryb-Dźwig, która oferuje swoim klientom także profesjonalne doradztwo. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Bydgoszczy.

Dlaczego w windzie jest lustro?

Jest to ciekawostka, nad którą wiele osób choć raz w życiu się zastanawiało. A może niektórzy uświadomili to sobie dopiero teraz, czytając ten artykuł? Lustro to ważny element i można je znaleźć w niemal każdej windzie – bez względu na wiek budynku oraz kraj, w którym się znajdujemy.

Najważniejsze funkcje luster w windzie:

  • Pomoc dla niepełnosprawnych – zapewnia lepszą widoczność wnętrza windy, dlatego osoba niepełnosprawna (np. poruszająca się na wózku) jest w stanie szybko zlokalizować niezbędne elementy, takie jak przyciski z numerami pięter oraz guzik wzywający obsługę.
  • Poczucie większej przestrzeni – eliminują uczucie klaustrofobii, które wiele osób odczuwa w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach.
  • Zajęcie czasu – podróż w windzie między kilkunastoma, a niekiedy nawet kilkudziesięcioma piętrami może się dłużyć. Ludzie odruchowo przeglądają się w lustrze, poprawiają swój wygląd, a nawet robią zdjęcia. Dzięki temu czas szybciej płynie.