Współczesne technologie obróbki szkła pozwalają na prezentację konkretnych i efektywnych rozwiązań dla szerokiej gamy projektów architektonicznych. Sprawdźmy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze szkła budowlanego, i w jaki sposób estetyka może współgrać z funkcjonalnością i wysokimi parametrami technicznymi? Sprzedażą szkła dla budownictwa zajmuje się firma Szkłoland sp. z o.o. z Olsztyna.

Szkło budowlane – jakie cechy powinno spełniać?

Szklane panele są zwykle sprzedawane w standardowym rozmiarze 3210x2550 [mm]. Wychodząc od tego rozmiaru, szkło może być cięte, aby spełnić specyficzne wymogi projektu. W zależności od stylu architektonicznego materiał może być bezbarwny i posiadać standardowe parametry techniczne  lub zawierać elementy poprawiające właściwości termiczne, wizualne, akustyczne itp.

Szkło wielkogabarytowe – gdzie się sprawdzi?

Szkło monumentalne, używane głównie w recepcjach lub w holach, zapewnia nieskazitelnie jednolite rezultaty dzięki swoim dużym rozmiarom. Aby osiągnąć wrażenie jednolitej tafli, należy wybrać ramy, które wytrzymają ciężar paneli bez zdominowania konstrukcji. Najczęściej stosowanym materiałem konstrukcyjnym jest aluminium. Niemniej, w przypadku projektów z panelami szklanymi o wysokości ponad 6 metrów, powinno zostać wzmocnione stalą, co zwiększa rozmiar szkieletu.

Alternatywą dla aluminium są stalowe ramy łączące w sobie klasyczną estetykę i nowoczesny styl – współgrające z nowoczesnym designem otwartych wnętrz. Ramy stalowe dobrze sprawdzają się przy większych oprawach szklanych, zachowując przy tym ich czystą i prostą formę.

Jak wybrać najlepsze szkło budowlane?

Podstawowym parametrem opisującym nowoczesne przegrody szklane jest współczynnik przenikania światła i ciepła. W obszarach o silniejszej ekspozycji na słońce ważne jest, aby unikać przegrzania konstrukcji, jednocześnie wpuszczając światło. W tym celu należy zbadać selektywność szkła,  wybierając przegrodę, która filtruje i selekcjonuje określone wartości procentowe światła i ciepła, które dostaną się do wnętrza. Im bardziej selektywne szkło budowlane, tym więcej światła i mniej ciepła przepuszcza. Chłodzenie pomieszczenia jest droższe niż ogrzewanie, co sprawia, że ​​ochrona przeciwsłoneczna jest istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze szkła.

Ochrona i bezpieczeństwo – szkło budowlane

Szkło laminowane, oferowane przez Szkłoland sp. z o.o., to dobry wybór do biur i sklepów. Laminat, składający się z dwóch szklanych paneli z plastikową folią między nimi, zapewnia lepszą ochronę przed kradzieżami. Ta cecha jest szczególnie ważna w przypadku świetlików lub okien dachowych, oraz wspomnianych już przestrzeni publicznych.

Inne rodzaje szkła dla budownictwa w ofercie Szkłoland sp. z o.o.

Firma Szkłoland sp. z o.o. oprócz szkła laminowanego oferuje także między innymi: szkło float, szkło niskoemisyjne i szkło zbrojone.

Szkło Float to rodzaj szkła płaskiego, które wytwarza się w procesie ciągłego przetapiania piasku kwarcowego, sody, kruszonego szkła oraz innych składników. Stosowane jest powszechnie w budownictwie oraz przemyśle meblarskim i motoryzacyjnym. Szkło niskoemisyjne to rodzaj szkła, które pozwala zredukować utratę ciepła w budynkach. Dzięki specjalnej powłoce, która jest umieszczana na jednej ze stron, ogranicza się przepuszczanie promieniowania podczerwonego na zewnątrz. To zapobiega nie tylko utracie ciepła, ale również pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Natomiast szkło zbrojone wzmocnione jest dodatkową warstwą metalu lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu jest bardziej odporne na uderzenia i wytrzymałościowe od standardowego szkła.