Kostka brukowa przy wejściu do posesji prezentuje się niezwykle efektownie, kojarzy się z dawnym budownictwem i zabytkowymi uliczkami. Jednak materiał brukarski to nie tylko estetyka, ale też szczegółowe wymagania związane z takimi aspektami jak obciążenie ruchu, które determinuje wymagania związane z rodzajem nawierzchni. Nie odstrasza to jednak inwestorów w staraniach o to, aby posiadać przyciągającą uwagę nawierzchnię brukarską przed posesją. 


Dlaczego warto zlecić badanie geotechniczne gruntu

Każdy z nich - decydując się na daną nawierzchnie - musi przeprowadzić badania geotechniczne oraz geodezyjne, które mają na celu wybranie odpowiedniego materiału do ukształtowania danego terenu. Czasami należy także przeprowadzić odkrywkę gruntu, która pozwala ustalić stan podłoża występującego na posesji.


Jak dobrać nawierzchnię do stopnia eksploatacji drogi

Elementem, który w największym stopniu wpływa na rodzaj nawierzchni, jest obciążenie danego miejsca ruchem drogowym, co dotyczy również dróg wjazdowych oraz określeniem przeciętnego ciężaru pojazdów, które z nich korzystają. Wybór nawierzchni bez uwzględnienia tych czynników nie tylko przyczyni się do jej szybszego zniszczenia, ale może również wpłynąć na komfort jazdy po drodze, ale także utrudniać zamontowanie bramy wjazdowej. 


Do budowy miejsc bardziej eksploatowanych przez ruch samochodowy wybierane są materiały bardziej wytrzymałe na obciążenie jak np. kostka granitowa, podkreślają pracownicy firmy Dysona. Ważna jest także gładkość materiału, który nie powinien w czasie użytkowania drogi na posesji tworzyć nierówności w gruncie pod podłożem, co będzie wpływać na jego zapadanie się i mniejszą wytrzymałość. 


Jak masa pojazdów wpływa na wybraną kostkę brukową

W zależności od masy pojazdów oraz częstotliwości ich poruszania się dobrana kostka brukowa będzie różnić się przede wszystkim grubością. Materiał przewidziany do potrzeb ruchu pieszego może ograniczać się do 4-6 cm grubości. Jeżeli po posesji poruszają się auta osobowe, to kostka nie może być cieńsza niż 6-8 cm. Z kolei wykonanie drogi dojazdowej przystosowanej do ruchu aut dostawczych lub ciężarowych wymaga wyłożenia kostki brukowej mającej ok. 10 cm grubości. 


Korzystając z usług brukarskich, należy pamiętać, że solidność materiału wpływa na długą żywotność stworzonej nawierzchni. Dlatego, aby cieszyć się piękną posadzką o ozdobnym, zabytkowym charakterze warto poświęcić czas na wcześniejsze zbadanie terenu przez specjalistów.