Rzuty, rysunki, opisy oraz dokumenty – to wszystko powinno znaleźć się w gotowym projekcie domu jednorodzinnego. To obszerny projekt, a nie tylko prezentacja w katalogu, jakby się to mogło wydawać. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele atutów, a decyduje się na nie szerokie grono osób stojących przed bardzo ważną inwestycją, jaką jest budowa wymarzonego domu.

Gotowy projekt domu – do czego jest potrzebny?

Decyzja o budowie domu jest jedną z najpoważniejszych w życiu. To inwestycja wiążąca się z dużym nakładem pracy, czasu oraz pieniędzy. Istotne jest też, by oczekiwania co do wymarzonych czterech ścian jak najbardziej pokryły się z rzeczywistością.

Jak mówi specjalista z firmy Inżynieris Biuro Usług Technicznych Tomasz Łuczak, bardzo dużym ułatwieniem są gotowe projekty domów. To świetna opcja szczególnie dla osób, które nie chcą zwlekać z rozpoczęciem budowy oraz tych dysponujących ograniczonymi środkami finansowymi na przygotowanie dokumentacji.

Jak dostosować wybrany projekt do działki?

Wybierając gotowy projekt, trzeba wziąć pod uwagę posiadaną działkę oraz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Mogą one precyzować takie kwestie jak ilość kondygnacji, wysokość budynku czy kształt dachu. Oczywiście kluczowe jest dopasowanie metrażu domu do wielkości działki. Należy też kierować się potrzebami domowników.

Warto przy tym skorzystać ze sprawdzonego i profesjonalnego biura projektowego, które doradzi oraz dopełni niezbędne formalności przygotowawcze. Przeprowadzi też adaptację projektu, wprowadzi zmiany, opracuje projekt zagospodarowania terenu i przygotuje dokumenty do urzędu. Taka pomoc jest z pewnością nieoceniona i bardzo się przydaje.

Co znajduje się w gotowym projekcie domu jednorodzinnego?

Gotowy projekt domu jednorodzinnego jest częścią projektu budowlanego. To nie jest tylko prezentacja w katalogu, lecz kompletny projekt architektoniczno-budowlany dostępny w czterech egzemplarzach, które należy przedłożyć w starostwie powiatowym. Każdy musi zawierać część opisową na temat posadowienia budynku, użytych materiałach, konstrukcji itp. Konieczne są rzuty wszystkich kondygnacji, dachu i więźby dachowej, wykaz stolarki, rysunki elewacji, fundamentów, stropów, przekroje pionowe. Do tego dochodzą opisy techniczne oraz część instalacyjna. Trzeba też pamiętać o kopii uprawnień projektantów.