W centrach miast odczuwalna temperatura podczas letnich upałów jest zdecydowanie wyższa, aniżeli na obrzeżach. Trudniej jest także przewietrzyć mieszkanie ze względu na hałas oraz niższą jakość powietrza. Można uznać, że klimatyzacja w bloku jest o wiele bardziej niezbędna niż w domu jednorodzinnym. I choć jej montaż może wydawać się skomplikowany, to jest jednak możliwy.

Najpierw formalności

O ile montaż klimatyzacji w domkach jednorodzinnych jest zależny tylko i wyłącznie od właścicieli, o tyle w bloku wymaga uzyskania pozwoleń kilku podmiotów. Chodzi głównie o jednostkę zewnętrzną, która jest umieszczana na balkonie lub elewacji. To obszary uznawane za części wspólne, stąd też konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ingerencję w ich wygląd od spółdzielni bądź wspólnoty. Do wniosku należy dołączyć nie tylko projekt instalacji, umiejscowienie, wymiary i poziom generowanego hałasu przez urządzenie, ale również zgody sąsiadów. W przypadku wielu kamienic niezbędne będzie również uzyskanie akceptacji konserwatora zabytków. Trzeba zwrócić uwagę, że montaż jednostki zewnętrznej, zgodnie z artykułem 32 Prawa Budowlanego nie wymaga pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia do Wydziału Architektury. Wnioski związane z montażem jednostki zewnętrznej niestety często są odrzucane, jeśli chodzi o budynki skonstruowane z wielkiej płyty, które zostały ocieplone styropianem. To rodzi problem, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania pozbawione balkonów.

Sposób montażu

W blokach istnieją dwa zasadnicze sposoby umiejscowienia jednostki zewnętrznej, co już zostało po części wspomniane wcześniej. Ważne jest jednak, aby prace instalacyjne powierzać uprawnionym i doświadczonym fachowcom, na przykład z firmy FAN, mającej swoją siedzibę w Łodzi. Nawet najlepiej dobrane urządzenie bowiem nie będzie działać efektywnie bez właściwego montażu. Najczęściej jednostkę zewnętrzną umiejscawia się na balkonie na posadzce lub pod sufitem. Konieczne jest doprowadzenie zasilania oraz odprowadzenie skroplin z urządzenia znajdującego się w mieszkaniu do rynny lub kanalizacji.

Trudniejsza sytuacja ma miejsce, gdy mieszkanie nie ma dostępu do balkonu. Wtedy instalacja wymusza zamocowanie klimatyzatora na elewacji budynku. Może się to wiązać z pracami na wysokości i koniecznością zaangażowania podnośnika koszowego. Inna metoda to usytuowanie go pod oknem. W każdym z przypadków jednostkę osadza się na specjalnym wieszaku, przykręcanym do elewacji.

Wybór urządzenia

Zasadniczo mieszkańcy bloków mają do wyboru klimatyzatory split lub multisplit. Pierwsze sprawdzają się, gdy jednostka wewnętrzna ma znajdować się tylko w jednym pomieszczeniu, z kolei drugie pozwalają na chłodzenie więcej niż jednego niezależnie od siebie. To optymalne rozwiązanie, gdy klimatyzacja będzie wykorzystywana regularnie przez całe lato, a nie tylko doraźnie. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w funkcję grzania, co pozwoli podnieść temperaturę w okresach przejściowych, gdy ogrzewanie centralne nie będzie jeszcze bądź już funkcjonować. Ze względu na to, że każdy klimatyzator to pompa ciepła to ogrzewanie będzie niewiele kosztować. Z 1 kW pobranego z sieci najnowsze modele klimatyzatorów mogą oddać do 4,5kW ciepła.

Najczęściej rekomenduje się klimatyzatory ścienne, które nie zabierają wiele miejsca, a ich dostępny wśród różnych wersji design stanowi nienachalny dodatek w pomieszczeniu.

Wybierając urządzenia do bloku, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu jednostki zewnętrznej, aby nie zakłócała spokoju sąsiadom. Równie istotna jest także moc chłodzenia, do której obliczenia konieczne jest uwzględnienie liczby użytkowników mieszkania, okien w danym pomieszczeniu oraz ekspozycji samego budynku. Klimatyzator ze zbyt dużą mocą będzie nas niepotrzebnie drożej kosztował . Klimatyzator dobrany zbyt oszczędnie w sytuacji gdy nadejdą wysokie temperatury nie schłodzi nam pomieszczenia do pożadanego poziomu. We właściwym zakupie klimatyzatora mogą pomóc właśnie specjaliści z firm zajmujących się montażem tego rodzaju instalacji. W takiej sytuacji lepiej zdać się na doświadczenie fachowców.