Architekt to bardzo poważany zawód. Projektowanie przestrzeni miejskiej to bardzo odpowiedzialne zadanie, budynki świadczą o poziomie kultury i rozwoju danej epoki. Architekt projektuje zarówno pojedyncze budynki, jak i kształtuje swoją pracą całą przestrzeń.  Jak wyglądają poszczególne etapy pracy architekta? Zapraszam do lektury.

Architekt- człowiek renesansu

Nie od dziś wiadomo, że projektowanie architektoniczno- ubanistyczne wymaga posiadania ogromnej wiedzy w wielu różnych dziedzinach, jak i nietuzinkowego wyczucia, poczucia estetyki i empatii. Wiąże się z wielką odpowiedzialnością za życie i zdrowie przyszłych użytkowników projektowanego budynku i przestrzeni miejskiej.  Projektowanie nie polega wyłącznie na kreśleniu, byłby to oderwany od rzeczywistości projekt, który nie wpisuje się nijak w koncepcję zagospodarowania przestrzennego danego obszaru.

Czym zajmuje się architekt?

Praca dobrego architekta, którą widzimy w postaci projektu to tylko wierzchołek góry lodowej. Po pierwsze ważne jest wczucie się w potrzeby klientów i przyszłych użytkowników obiektów, architekt musi widzieć w głowie cały budynek jako zespół różnych funkcji, jeszcze zanim przystąpi do projektowania. Dodatkowo ma obowiązek przestrzegania przepisów, musi mieć więc rozległą wiedzę z zakresu prawa. Budynki, jak i całe zespoły architektoniczno- urbanistyczne powinny być także projektowane zgodnie ze sztuką projektową.

Sztuka projektowa

Przede wszystkim- każdy projekt powinien być zaprojektowany dla konkretnego miejsca. Niesamowicie istotna jest wizja lokalna, podczas której projektant ma za zadanie odczytanie genius loci – ducha miejsca, który zdeterminuje cały projekt. Budynek musi wpisywać się w przestrzeń miejską lub w konkretne miejsce w naturze. Głównym zadaniem architekta-artysty jest wtopić się w to miejsce tak, żeby budynek stał się jego integralną częścią. Wymaga to ogromnego wyczucia i wrażliwości.

Konkursy architektoniczne

Najlepsi architekci biorą udział w konkursach architektonicznych, w których muszą wykazać się nie tylko umiejętnością doskonałego zespolenia funkcji użytkowych z formą artystyczną, jaka jest bryła budynku, przestrzeń i miejsce jakie tworzy. Budynek nie jest bowiem zwykłą maszyną do wykonywania funkcji. Architektura jest sztuką, która najbardziej kształtuje naszą przestrzeń i determinuje poczucie estetyki, wyczucia proporcji i piękna, ucząc kolejne pokolenia jak tworzyć wokół siebie sztuką tak, aby każdy, nawet najzwyklejszy element wyposażenia tej przestrzeni był w pełni uzasadniony i tak, aby żadna kreska w projekcie nie była przypadkowa, żeby każda miała nadane znaczenie. Taki jest główny cel architektury jako formy artystycznej. 

Prawo i przepisy

Architekt ma za zadanie stawić także czoła przepisom, stanowiącym o bezpieczeństwie- Warunkom Technicznym Zabudowy, przepisom Prawa Budowlanego, a także prawa lokalnego – Miejscowemu  Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZPM), czy też Studium Uwarunkowań i Rozwoju Gminy.

Projektowaniem nietuzinkowych obiektów użyteczności publicznej zajmuje się pracownia ar AMANDES ARCHITEKTURA Aneta Mandes-Woźniak. Firma ma siedzibę w Kołobrzegu, w województwie zachodniopomorskim.