Budowa domu to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Jest to bardzo czasochłonna i kosztowna inwestycja. Jeszcze przed zakupem działki warto skorzystać z pomocy fachowców. Jedną z kluczowych osób, która musi uczestniczyć w całym procesie budowy, jest geodeta. Z pewnością każdy wie, że zajmuje się on głównie wykonywaniem pomiarów. Jednak z naszego artykułu można dowiedzieć się, jakie dokładnie są jego obowiązki.

Czym zajmuje się uprawniony geodeta?

Osoby pracujące w tym zawodzie potrzebne są wszędzie tam, gdzie wykonywane są wszelkiego rodzaju prace budowlane. Zakres ich obowiązków jest bardzo szeroki, a należą do nich między innymi:

  • Dzielenie działek i gruntów,

  • przygotowywanie map,

  • pomiary geodezyjne,

  • wytyczanie przyłączy,

  • ewidencja dróg,

  • prowadzenie dziennika budowy.

Jak wiadomo, żeby rozpocząć budowę domu lub innego obiektu, trzeba najpierw kupić działkę budowlaną. Nie wszyscy jednak wiedza, że granice działek, które przedstawiają sprzedawcy, mogą w rzeczywistości przebiegać inaczej. Warto więc przed zakupem skorzystać z usług specjalisty, który wyznaczy realne granice, aby na późniejszym etapie budowy się nie rozczarować.

Obowiązki na placu budowy

Po uzyskaniu zgody na budowę przychodzi czas, aby rozpocząć prace budowlane. Dla nikogo nie powinno być już teraz zaskoczeniem, że jedną z pierwszych osób, która przyjdzie na miejsce inwestycji, będzie geodeta. W praktyce wygląda to tak, że bez wykonanych przez niego pomiarów nie można ruszyć z budową.

Mapa do celów projektowych

Z pewnością każdy wie, że jedną z najważniejszych rzeczy jest projekt domu. Można zlecić jego wykonanie lub kupić gotowy. Następnie należy przekazać go architektowi, który zajmie się wytyczaniem przyłączy. Jednak potrzebuje on także mapy do celów projektowych, którą powinien wykonać geodeta. Na mapie muszą zostać uwzględnione granice działki i całe jej otoczenie. W niektórych przypadkach powinny znaleźć się tam także informacje o sąsiednich zabudowaniach. Skala mapy to zazwyczaj 1:500.

Wytyczenie budynku i przyłączy

Po odebraniu projektu od architekta przychodzi moment, kiedy po raz kolejny trzeba skorzystać z pomocy geodety. W tym przypadku jego zadaniem będzie wytyczenie budynku i przyłączy na działce, posługując się projektem. Ustawi w gruncie znaki geodezyjne i punkty wysokościowe, obrysuje fundamenty. Oczywiście wszystko na końcu odnotowuje w dzienniku.

Mapa powykonawcza

 Kolejny etap prac geodety to przeprowadzenie pomiarów powykonawczych przyłączy. Warto pamiętać o tym, że kontroli należy dokonać jeszcze przez zasypaniem ich ziemią. Ostatnim zadaniem geodety jest wykonanie map powykonawczych, które uwzględniać będą działkę wraz z gotowym budynkiem.

Ile kosztuje fachowa obsługa geodezyjna?

Wydatki na obsługę geodezyjną warto wliczyć w koszty jeszcze na etapie planowania budżetu. Z pewnością będzie to spory wydatek, gdyż z usług trzeba będzie korzystać na każdym etapie budowy. Samo wykonanie mapy projektowej to często koszt prawie 2 tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od stawek geodety. Wybierając renomowaną firmę geodezyjną, taką jak Bartosz Parfieniuk Usługi Geodezyjno-Kartograficzne, można spać spokojnie, gdyż wszystkim zajmą się fachowcy z doświadczeniem. Nie warto szukać półśrodków i oszczędzać na siłę. W końcu źle wykonane pomiary mogą w przyszłości przyczynić się do ogromnych strat i konieczność przebudowy.

Właściwe przygotowanie terenu pod budowę

Oprócz wytyczania granic działki i przyłączy, geodeta może również pomóc we właściwym przygotowaniu terenu pod budowę. Należy pamiętać, że nie każda działka jest idealna do budowy domu. Może się okazać, że grunt jest zbyt miękki, bądź występują na nim inne utrudnienia, takie jak strome zbocza czy woda gruntowa. W takich przypadkach geodeta może doradzić, jakie działania należy podjąć, aby teren był odpowiedni do budowy.