W ostatnich latach znacznie wzrasta świadomość potrzeby ekologicznych rozwiązań. Coraz częściej wykorzystuje się je także w budownictwie. Pozwalają one nie tylko odciążyć środowisko naturalne, ale także obniżyć koszty związane z użytkowaniem obiektu. Osoby zainteresowane budową domu jednorodzinnego coraz chętniej decydują się na projekt domu energooszczędnego. Czym charakteryzuje się projekt domu energooszczędnego? Co warto o nim wiedzieć? Kto przygotuje taki projekt?

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?  

Przede wszystkim w takim obiekcie znacznie zredukowano ilość energii potrzebnej do jego ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, a także dostarczania ciepłej wody. W założeniu najlepiej, aby dom energooszczędny był piętrowy, zwarty, zbudowany na prostokątnym planie, a jego dach mało skomplikowany. Takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować szanse na szybką ucieczkę ciepła przez dach i obniży koszty związane z ogrzewaniem budynku. W praktyce jednak każdy klient ma pewną wizję swojego wymarzonego domu, dlatego projekty domów energooszczędnych różnią się od siebie, chociaż każdy uwzględnia niezbędne czynniki. 

Jak usytuować na działce dom energooszczędny? 

Już przed zakupem działki warto skonsultować się z wybranym architektem, by sprawdzić, czy dany teren pozwoli na zastosowanie najkorzystniejszych rozwiązań. W  Gliwicach możesz skorzystać z usług doświadczonych architektów z Biura Projektowego Mw Protim z Iławy, w województwie warmińsko-mazurskim, którzy od wielu lat zajmują się takimi projektami. Wejście do domu energooszczędnego usytuowane jest zwykle od południowej strony. Ważne, aby na tej ścianie budynku nie znajdowała się wysoka roślinność, która znacznie ograniczy dopływ promieni słonecznych.

Architekt, tworząc projekt, uwzględnia także umiejscowienie okien w taki sposób, aby  zapewnić domownikom maksymalną ilość naturalnego oświetlenia. Z tego względu okna do sypialni umieszczane są na wschodniej ścianie, by słońce oświetlało je rano, a od strony południowej najlepiej jest urządzić salon, kuchnię czy jadalnię. Północna ściana budynku powinna zawierać jak najmniej okien i otworów. Tam zwykle organizowane są pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarnia czy kotłownia. 

Z jakich materiałów należy korzystać przy budowie domu?

Najważniejsze, by ściany domu energooszczędnego zapewniały doskonałą izolację. Z tego względu zalecane jest korzystanie z wysokiej jakości styropianu lub ocieplenia domu z wykorzystaniem wełny mineralnej. Z kolei elementy nośne ścian budowane są zwykle z pustaków ceramicznych lub bloczków silikatowych. W projekcie domu energooszczędnego najlepiej unikać budowy balkonów, które są istotnym źródłem straty ciepła. Okna i drzwi powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów o jak najlepszych parametrach cieplnych. Garaż to pomieszczenie nieogrzewane, dlatego w projekcie domu energooszczędnego traktowany jest zwykle jako odrębny budynek, co znacznie obniży koszty związane z ogrzewaniem domu.

Biuro Projektowe Mw Protim oferuje swoim klientom usługi projektowe już od 2014. Specjalizuje się przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym - przygotowuje projekty obiektów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także garaży lub budynków gospodarczych. Specjaliści z Biura Mw Protim pomagają inwestorom w modernizacji i rozbudowie domów, dostarczając kompleksową dokumentację projektową. Stosują nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania budowlane, zapewniające solidność, funkcjonalność oraz oszczędność energii. Dzięki temu powstające budynki są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów i spełniają najwyższe standardy jakości.