Jak wygląda projektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych?

Materiał partnera
2019-10-03

Instalacje wodno-kanalizacyjne muszą być przygotowane w taki sposób, by zapewniać maksymalną wydajność przy zniwelowaniu awaryjności. Kluczowe jest zatem ich właściwe zaprojektowanie, czym zajmują się specjalistyczne biura projektów. Mogą one zająć się projektowaniem zarówno instalacji wewnętrznych, jak i zewnętrznych, gwarantując ich odpowiednią pracę przez wiele lat.

Właściwe ułożenie rur

Będące podstawowym elementem instalacji wodno-kanalizacyjnych rury muszą być ułożone w sposób zapewniający sprawność całego układu. W przypadku zlecenia wykonania profesjonalnego projektu takiej instalacji inwestor otrzyma właściwie zaplanowany rozkład rur, co pozwoli uzyskać nie tylko pożądaną wydajność, ale też zmniejszy ryzyko awarii. W projekcie powinny się również znaleźć informacje na temat izolacji przewodów. Koncepcja przygotowana przez specjalistów musi wskazywać rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które zapobiegną problematycznym wyciekom czy innym usterkom.

Projektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych to także rzetelnie sporządzona lista materiałów, jakie muszą być użyte do jej skonstruowania. Dotyczy to m.in. rur o zróżnicowanej długości i średnicy. Precyzyjne i uwzględniające wszystkie najważniejsze kwestie projekty takich instalacji wykonuje firma Instaleko, świadcząca takie usługi od wielu lat. Doświadczenie w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami daje możliwość przygotowania układu wydajnego oraz bezpiecznego dla użytkowników. Co jeszcze warto wiedzieć o jego projektowaniu?

Część graficzna projektu

Sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej dla instalacji wodno-kanalizacyjnych to zatem rozbudowany opis techniczny. Znajdujące się w nim informacje na temat rekomendowanych do wykorzystania materiałów są niezwykle ważne, podobnie jak część graficzna koncepcji. To właśnie na jej podstawie wykonawca jest w stanie w sposób zgodny z zaleceniami biura projektowego. Rzuty, na których znajdują się precyzyjnie umieszczone elementy instalacji i tzw. wyposażenie techniczne, powinny być wykonane starannie.

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych na rzutach umieszcza się najczęściej projekt przewodów instalacji wody zimnej, hydrantowej, cyrkulacyjnej i ciepłej. Istotne jest uwzględnienie również rur kanalizacji sanitarnej i dodatkowych elementów układu, które zapewnią jego sprawne działanie. Przygotowanie kompletnego projektu to zatem szereg skomplikowanych prac, które wymagają fachowej wiedzy technicznej i dokładnego zapoznania się z charakterystyką obiektu, w jakim instalacja wodno-kanalizacyjna zostanie umieszczona. Z tego względu wykonanie takich planów należy zlecić wyłącznie specjalistom z dobrego biura projektowego.

Opracowanie artykułu: