Do wiercenia w betonie wykorzystuje się najczęściej  wiertła diamentowe, które mają odpowiednią wytrzymałość do tego typu prac. Czasem może ono się uszkodzić, jednak można je naprawić. Regenerację wierteł diamentowych przeprowadza Mag-Wiert Artur Gajewski z Zawidza Kościelnego. Uszkodzenia mechaniczne i innego rodzaju w większości przypadków nadają się do naprawy. Jednak taką decyzję musi podjąć serwisant, który ma doświadczenie w regeneracji tego typu wierteł.

Co może powodować szkodzenie wiertła diamentowego?

Takie wiertło można uszkodzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. uderzanie młotkiem w klucz podczas odkręcania wiertła lub wiercenie w betonie, w którym są luźne końcówki drutów zbrojeniowych. Może to doprowadzić do wyrwania kawałków rury razem z segmentami wiertła.

Wiercenie w zbrojonym betonie powinno odbywać się z wykorzystaniem wody, w takiej ilości, która jest dostosowana do rozmiarów wiertła. Zbyt mała ilość lub całkowity brak wody podczas wiercenia może spowodować, że rura stalowa się przegrzeje, a segmenty się rozpadną. Dlatego też należy dbać zarówno o wiertło, jak i odpowiednie przygotowanie materiału, w którym będzie się wiercić.

Opowiada ekspert z Mag-Wiert.

Naprawa uszkodzonego wiertła diamentowego jest możliwa, jednak nie może być ono trwale uszkodzone. Z takim wiertłem najlepiej udać się do serwisu, który zajmuje się tego typu naprawami.

Jak regeneruje się wiertła diamentowe?

Do zregenerowania wiertła diamentowego niezbędne jest dobranie odpowiednich rodzajów segmentów diamentowych do materiału, w którym będzie wykonywane wiercenie. Można je wykonywać w betonie zbrojonym, asfalcie, granicie, ceramice itp. Wiercenie z wykorzystaniem wiertła diamentowego wymaga również sprzętu, którego silnik będzie miał dużą moc. Również obroty należy dobrać odpowiednio do średnicy wiertła. Regeneracja wierteł diamentowych jest wykonywana w profesjonalnych serwisach. W Mag-Wiert cały proces przeprowadza się poprzez odlutowanie zużytych segmentów diamentowych, szlifowanie rury, aby usunąć pozostałości po zużytych elementach, a następnie nowe są nalutowywane z wykorzystaniem odpowiedniego lutu srebrnego wraz z topnikiem. Wymieniane segmenty diamentowe są dobierane zgodnie ze średnicą oraz grubością rury. Trwałość nowych segmentów jest sprawdzana za pomocą klucza dynamometrycznego. Możliwe jest wykorzystanie diamentowych segmentów daszkowych, które ostrzą się same i nie wymagają dodatkowego ostrzenia. Ich właściwości to łatwość wwiercania się w materiał oraz dodatkowa stabilizacja wiertła.