Kostka brukowa to niezwykle ceniony materiał stosowany w branży budowlanej. Główny wpływ na to mają dobre właściwości kostki oraz szerokie możliwości jej zastosowania. Dzięki temu materiałowi można wykończyć wiele rozmaitych powierzchni. Z kostki brukowej wykonuje się między innymi chodniki, alejki ogrodowe, czy też podjazdy. W jaki sposób fachowcy z firmy PU Radosław Czeszyński układają kostkę na podjazdach?

Określenie charakteru podłoża i nawierzchni brukowej

Zanim przejdziemy do układania kostki brukowej, w pierwszej kolejności musimy określić, jak zamierzamy ją wykorzystywać. Od tego zależy rodzaj stosowanej kostki oraz grubość warstw technologicznych, które znajdują się pod nią. Oczywiście wpływ na te parametry ma również rodzaj podłoża. Gdy nie mamy szczegółowych informacji na temat gruntu, warto wykonać pomiary geodezyjne. Następnie należy określić obciążenia, jakim będzie poddawana nawierzchnia z kostki brukowej. Im większy ciężar będzie oddziaływał na nawierzchnię, tym grubsza musi być nie tylko kostka, lecz przede wszystkim warstwy znajdujące się pod nią. Mowa głównie o podbudowie. W sytuacji, gdy po kostce brukowej będą poruszać się wyłącznie samochody osobowe, warstwa podbudowy powinna wynosić około 40 cm. Z kolei w chwili, gdy po nawierzchni będą jeździły cięższe pojazdy lub maszyny, lepiej zastosować grubszą warstwę podbudowy. To jest równoznaczne z głębszym korytowaniem.

Przygotowanie terenu pod kostkę brukową

Układanie kostki brukowej rozpoczyna się od korytowania. Etap ten polega na wybraniu humusu lub wierzchniej warstwy gruntu, na którym ma znaleźć się nawierzchnia brukowa. Jak zostało wspomniane wcześniej, głębokość korytowania zależy głównie od rodzaju podłoża i nośności, jaką ma mieć nawierzchnia. Już podczas korytowania należy uwzględnić 2 – 3% spadek, dzięki czemu woda nie będzie gromadziła się na powierzchni. Etap ten kończy się wyrównaniem podłoża oraz zagęszczeniem wykopu. Następny krok to stworzenie obramowania. Specjaliści od układania kostki brukowej z firmy PU Radosław Czeszyński w Dusznikach zalecają użycie palisad lub krawężników. Istotne jest to, by obramowanie zostało wkopane w zagęszczone podłoże.

Potem przychodzi czas na wykonanie warstwy podbudowy. To właśnie od niej zależy nośność oraz stabilność całej nawierzchni. Podbudowę wykonuje się z kruszywa albo drobnego gruzu. W przypadku podjazdów garażowych jej grubość powinna wynosić około 35 – 50 cm. Należy pamiętać, że tę warstwę wykonuje się etapami. Po ułożeniu pierwszych kilkunastu centymetrów podbudowy należy ją ubić, a następnie zacząć układać kolejną warstwę. Czynność tę powtarzamy go osiągnięcia wspomnianej wcześniej grubości. Ostatnim elementem przygotowania podłoża pod kostkę brukową jest podsypka. Jej głównym zadaniem jest wyrównanie dotychczas ułożonych warstw. Podsypkę zazwyczaj wykonuje się z drobnoziarnistego piasku płukanego albo niewielkiego grysu.

Ostatni etap, czyli układanie kostki brukowej

Gdy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, można przejść do układania kostki. Prace brukarskie rozpoczyna się od skrajnego narożnika obramowania, a następnie przesuwamy się od zewnętrznej krawędzi do środka, dzięki czemu nie zepsujemy podsypki. Ważne jest to, by kostki nie były ułożone tuż przy sobie. Zawsze należy zachować niewielkie odległości między poszczególnymi kostkami, które potem zostaną zasypane piaskiem. Takie działanie umożliwi swobodną pracę nawierzchni. Gdyby kostki zostały ułożone tuż przy sobie, mogłyby się wzajemnie uszkodzić. Ostatnim krokiem jest zagęszczenie powierzchni i wyrównanie ewentualnych braków w spoinowaniu.

Dlaczego układanie kostki warto zlecić fachowcom?

Układanie kostki brukowej na naszych podwórkach czy chodnikach to zadanie, które może wydawać się łatwe do wykonania na pierwszy rzut oka. Jednakże, okazuje się, że wymaga ono sporej wiedzy technicznej oraz doświadczenia w branży. Dlatego też, warto zlecić takie zadanie specjalistom z firmy PU Radosław Czeszyński. Po pierwsze, fachowcy z tej firmy posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pozwala im na profesjonalne wykonanie każdego zadania. Dzięki temu, układanie kostki zostaje wykonane w sposób bezpieczny oraz trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Po drugie, firma ta dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz narzędziami, które pozwalają na precyzyjne wyłożenie kostki brukowej. Dzięki temu, efekt końcowy jest zawsze perfekcyjny i estetyczny. Po trzecie, fachowcy z PU Radosław Czeszyński są w stanie doradzić klientom w kwestii wyboru odpowiedniej kostki brukowej pod kątem jej trwałości, odporności na warunki atmosferyczne oraz estetyki.