Budowę obiektów takich jak domy jednorodzinne przeprowadza się na działkach uzbrojonych. Takie określenie terenu oznacza, że jest on przystosowany do pokrycia zapotrzebowania użytkowników budynku na konkretne media. Jeśli w pobliżu działki inwestora znajduje się sieć wodociągowa i kanalizacyjna, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykonanie przyłącza. Jak wyglądają prace w tym zakresie?

Czy budowę przyłącza wodno-kanalizacyjnego trzeba zgłosić?

Prawo budowlane jasno wytycza obowiązki inwestora związane ze zgłaszaniem budowy poszczególnych obiektów na jego działce. Dotyczy to różnych obiektów, w tym także przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Jego wykonanie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia. W tym celu właściciel terenu złożyć powinien w odpowiednim urzędzie zgłoszenie budowlane. Dołącza się do niego przede wszystkim akt notarialny poświadczający, że zgłaszający jest faktycznie w posiadaniu danej działki.

Firma obsługująca sieć wodociągową i kanalizacyjną znajdującą się koło prywatnej posesji powinna natomiast przygotować dla inwestora warunki przyłączenia. Wszelką dokumentacją z tym związaną także trzeba uwzględnić w zgłoszeniu składanym w celu uzyskania zgody na budowę przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Istotny jest też jego projekt. Tak przygotowany wniosek daje możliwość otrzymania pożądanego pozwolenia. Wraz z jego wydaniem możemy rozpocząć budowę podłączenia do sieci. Jak przebiega ten proces?

W jaki sposób budowane są przyłącza wod.-kan.?

Przebiegająca obok działki budowlanej sieć wodociągowa oraz kanalizacyjna może zostać przez inwestora wykorzystana do pozyskiwania najważniejszych mediów. W tym celu tworzy się specjalny przewód, który łączy wspomniany układ z instalacją wewnętrzną rozprowadzoną np. po domu jednorodzinnym. Jest to przyłącze wodno-kanalizacyjne, którego budową zajmuje się firma Spec-Kop. Wykorzystuje ona do tego celu rury PE, czyli wykonane z tworzyw sztucznych. Podłączenie ich do sieci wymaga wykonania wykopu – roboty ziemne to część budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego.

Składa się ono najczęściej z dwóch zaworów odcinających. Umieszcza się je przed i za wodomierzem głównym. Elementami niezbędnymi do budowy przyłącza wod.-kan. są również specjalne złączki rurowe, a także zasuwa i opaska do nawiercania. Doprowadzenie wody z sieci do instalacji wewnętrznej wymaga też zamontowania zaworu zwrotnego antyskażeniowego. Połączenie ze sobą wszystkich podzespołów w sposób właściwy oraz dokładne wykonanie prac ziemnych pozwala stworzyć bezpieczne, szczelne i wydajne przyłącze wodno-kanalizacyjne.