Użycie ciężki sprzętu podczas budowy bywa nieuniknione. W trakcie prac budowlanych wynajem koparki, walca czy ładowarki często jest jedynym, sensownym ekonomicznie rozwiązaniem. Jeśli  zastanawiasz się nad nim po raz pierwszy, warto, abyś wiedział: jak wyglądają szczegóły wynajmu, czego faktycznie dotyczy umowa, jakie dokumenty należy przygotować dla wynajmującego oraz jakie są alternatywy dla najmu ciężkiego sprzętu budowlanego. 

Przede wszystkim, nie zawsze najem jest najlepszym rozwiązaniem. Konieczność wykonania szeroko zakrojonych robót ziemnych może równie dobrze wiązać się z zamówieniem wykonania konkretnych robót budowlanych. Warto brać takie rozwiązanie pod uwagę, szczególnie przy krótkoterminowych pracach. Jest to bowiem bardziej kompleksowa usługa, ograniczająca kłopotliwe formalności. Profesjonalne firmy wynajmujące sprzęt budowlany, takie jak Kama, mają w ofercie także wykonywanie robót na tej samej koparce, którą chcesz wynająć. Jest to rodzaj najmu sprzętu, ale z uprawnionym do operowania nim pracownikiem.

Formalne aspekty umowy najmu sprzętu budowlanego.

Aby wynająć koparkę, należy zawrzeć umowę najmu. Na tym etapie musisz się liczyć także z koniecznością wpłaty kaucji. Koparka jest drogim sprzętem, więc jej wynajem jest obarczony dużym ryzykiem strat finansowych. Aby umowa mogła być zawarta, będziesz musiał  przedstawić dokumenty służące identyfikacji wynajmującego:

  • dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport w przypadku osób prywatnych
  • kopie dokumentów REGON, NIP i wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeśli wynajmującym jest firma.

Niezbędne może być też, przedstawienie poświadczenia aktualnych uprawnień operatora koparki, zgodnych z typem wynajmowanego sprzętu oraz uprawnień do prowadzenia prac budowlanych na wskazywanym terenie. Nie każdy wynajmujący o takie dokumenty prosi, jednak jest to raczej normą, a nie ewenementem.

Sama umowa najmu jest dość szczegółowa. Ciężki sprzęt budowlany, taki jak koparki, jest wynajmowany nie tylko na określony czas, ale miejsce i cel. Jeśli więc zamierzasz wynająć koparkę i używać jej do różnych prac, muszą one być wymienione w umowie. Tak samo, jak ewentualne użytkowanie koparki na różnych placach budowy musi być w niej wskazane i to łącznie z informacjami o szczegółach transportu sprzętu z miejsca na miejsce.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, jako najemca koparki?

Przede wszystkim potwierdzić powinieneś sprawność sprzętu. Oprócz tego upewnić się, że otrzymałeś od wynajmującego kompletny i wiarygodny spis wszystkich elementów wynajmowanej koparki, a także instrukcję jej prawidłowego użytkowania. Moment przekazania sprzętu jest bowiem chwilą,  od którego ty, jako wynajmujący, bierzesz praktycznie pełną odpowiedzialność za wypożyczoną koparkę oraz jej powrót w niezmienionym stanie do wynajmującego. Jakiekolwiek niejasności pod względem stanu technicznego oraz wyposażenia, mogą być wyjątkowo kosztowne.