Choć ptaki to wdzięczne i pożyteczne stworzenia, potrafią napsuć krwi mieszkańcom bloków, domów jednorodzinnych i użytkownikom obiektów przemysłowych. Stworzenia te zanieczyszczają dach odchodami, których ciężko się pozbyć, ale nie to jest największym problemem. Kiedy tylko na zewnątrz zaczyna robić się chłodniej, ptaki zaczynają szukać schronienia w kominach i przewodach wentylacyjnych. Często też zakładają tam gniazda, co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego ptaki wybierają kominy na zakładanie gniazd?

Można by pomyśleć, że komin to ostatnie miejsce, w którym ptak chciałby uwić gniazdo. Stworzenia te, chcąc zapewnić swojemu potomstwu jak najlepszą ochronę przed drapieżnikami, starają się zakładać miejsca lęgowe na wysokościach. Niestety w miastach o wiele łatwiej im znaleźć wysoki budynek niż drzewo. Tereny zielone z roku na rok degradowane są coraz bardziej, co wpływa na lokalną faunę. Wbrew pozorom komin jest dla ptactwa bardzo atrakcyjnym miejscem – zabudowa osłania pisklęta przed wiatrem, chłodem i wilgocią.

Gniazda w kominach stanowią jednak zagrożenie zarówno dla samych zwierząt, jak i dla ludzi. Blokują one drożność przewodów wentylacyjnych, co utrudnia napływ świeżego powietrza i odprowadzanie spalin. Jak informuje pan Krzysztof Kozłowski, który od lat świadczy usługi kominiarskie na terenie Olsztyna – ptaki to niejedyni nieproszeni goście, którzy upodobali sobie nasze kominy. Specjaliści bardzo często usuwają z przewodów również gniazda os lub roje much, które przez komin dostają się do wnętrza budynku, uprzykrzając życie mieszkańcom.

Jak zabezpieczyć komin przed ptakami i owadami?

Zabezpieczanie kominów przed ptactwem i owadami polega na  zamontowaniu w świetle wylotów specjalnych kratek. Ich doborem oraz montażem powinien zająć się doświadczony kominiarz. Dobra kratka to taka, która pozwoli na zachowanie dobrego ciągu w kominie. Wybierając przypadkowy model, możemy łatwo zafundować sobie kłopoty z przepływem powietrza przez przewody. Kratka wentylacyjna wzmocniona siatką z włókna szklanego skutecznie ochroni nasz dom przed owadami.

Kiedy najlepiej założyć kratkę na komin? Najlepiej zrobić to po corocznym, obowiązkowym przeglądzie kominiarskim. Specjalista sprawdzi wówczas drożność przewodu kominowego oraz zajmie się jego czyszczeniem. Na zakończenie prac kominiarz zabezpieczy komin przed ptakami, co na długi czas rozwiąże nasze problemy z niechcianymi lokatorami. Założenie kratek wiąże się z pewnym wydatkiem, jest to jednak inwestycja, która przysłuży się i dobru zwierząt, i bezpieczeństwu mieszkańców.