Remont, modernizacja, przebudowa dachu może wynikać z wielu rozmaitych przyczyn. Z jednej strony może być to tylko nasza ekstrawagancka zachcianka, która prowadzi nas do chęci zwiększenia przestrzeni poddasza. Zagospodarowania go na pokój dla dzieci, na dodatkową łazienkę, na wiele rozmaitych sposobów zależnych wyłącznie od naszych marzeń, inwencji i pomysłowości. Z drugiej strony w wielu przypadkach jest to problem z konstrukcją dachową, jej uszkodzenie, uszkodzenia pokrycia dachowego, izolacji, a nawet samej więźby dachowej. Niezależnie od naszego pomysłu i rozmaitych problemów z dachem konieczność wykonania planu jego remontu powinna być jednym z naszych priorytetów, szczególnie gdy zaczynają one narastać, a być może i straszyć zniszczeniem całej konstrukcji.

Najpierw formalności

Przede wszystkim należy umieć rozróżnić remont od modernizacji, czy przebudowy. Remont z założenia nie ma wpływu na projekt dachu. Doprowadza stan dachu do stanu, jaki zastaliśmy po zakupie budynku od dewelopera. Niczego nie zmienia, niczego nie dodaje i nie ma wpływu na zmianę parametrów, jakimi cechował się zaraz po oddaniu budynku do użytku.

Inaczej sprawy mają się z modernizacjami i przebudowami, które należy zgłaszać w urzędach, w starostwie, a nawet starać się o pozwolenie budowlane i trzymać z góry ustalonego projektu zagospodarowania przestrzennego. Może on wpływać nie tylko na wybór przez nas konstrukcji dachu, ale nawet na kolor jego wykończenia. Remont dachu, gdy jest wykonywany na posesji inwestora, który jest jej jedynym właścicielem, nie musi być zgłaszany wcale.

Remont i modernizacja dachu

Zanim zabierzemy się za stawianie nowego pokrycia dachowego i wymianę izolacji zmuszeni jesteśmy zasięgnąć opinii eksperta, który poprowadzi dla nas obliczenia i ustali, czy więźba dachowa jest w stanie przenieść planowane obciążenia i czy nie należy albo jej wzmocnić, albo wymienić. Jak mówią specjaliści od dachów z firmy budowlanej Konstantego Ladacha, gdy plany technologiczne zmuszają nas do jej przebudowy lub modernizacji, czasem możemy być zmuszeni do całkowitego rozebrania tej konstrukcji. Budowa więźby dachowej od podstaw da nam jednak możliwość np. zwiększenia przestrzeni poddasza i lepszego jego zagospodarowania w przyszłości.

Gdy więźba jest na swoim miejscu, musimy wypełnić lukę przeznaczoną na izolację i podkład. Wtedy dopiero zabieramy się za stawianie pokrycia dachowego w wybranej przez nas technologii, z materiału, który zapewni nam trwałość i bezpieczeństwo. Takiego, który być może wytrzyma nawet i kolejne stulecie.

Remontu dachu można także dokonać bez ingerencji w więźbę dachową, lecz tylko i wyłącznie wtedy, gdy z obliczeń wynika, iż jest ona w stanie przenosić latami zaplanowane obciążenia. Czasem wystarczy ją tylko wzmocnić, a w niektórych przypadkach jej konstrukcja może okazać się wystarczająca. W wielu przypadkach zabieramy się więc za stawianie pokrycia dachowego na starym, lub za położenie nowego po zdjęciu starego. Po usunięciu zastałego pokrycia zawsze jesteśmy też w stanie dokonać kontroli stanu podkładu i izolacji termicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je także odpowiednio wyremontować.