Poradzenie sobie z odpadem montażowym powstającym podczas prac budowlanych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu klientów wychodzi z błędnego założenia, że gruz nie pojawi się wcale lub będzie go tak mało, że z pewnością w niczym nie przeszkodzi. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna, co szczególnie widoczne jest już na etapie murowania ścian. Co zatem zrobić, aby na działce nie powstał jeden wielki chaos?

Jak dobrać właściwy kontener na gruz?

Oczywiście najpowszechniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą na poradzenie sobie ze zbyt dużą ilością śmieci budowlanych, jest wynajęcie kontenera na gruz. W pierwszej kolejności warto zadbać o jego optymalną wielkość. Parametr ten musi być dostosowany zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i do przewidywanej ilości materiałów odpadowych. Inwestorzy, którzy budowę domu mają już za sobą, są zgodni co do tego, że ze zdecydowanie największą ilością odpadów, spotkali się podczas prac ciesielskich i dekarskich.

Chodzi oczywiście m.in. o drewno, ceramikę, beton, różnego rodzaju elementy stalowe oraz membrany. Kontener daje możliwość składowania wszystkiego w jednym miejscu i pozwala skutecznie uniknąć logistycznej katastrofy. W przypadku prac budowlanych jest jednak jeden materiał, który w kontenerze na gruz znaleźć się nie powinien. Mowa tutaj oczywiście o papie, pochodzącej np. z remontowanej połaci. Jak rozwiązać ten problem?

Osobny kontener na papę?

Biorąc pod uwagę specyficzne właściwości chemiczne oraz bardzo długi proces rozkładu, produkty wytworzone na bazie bitumu potrzebują osobnego zbiornika na składowanie. Ze względu na bardzo częstą praktykę związaną z wyrzucaniem papy do najbliższego budowie lasu, taki stan rzeczy został uregulowany przepisami prawnymi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, iż jeśli inwestor nie dostosuje się do wymagań, zostanie ukarany stosownym mandatem karnym.

O dodatkowy kontener warto zatem zadbać zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych, ponieważ jego wynajęcie wcale nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Przy remoncie połaci dachowej ilości papy nie powinno się bagatelizować. Jeżeli średnia wielkość dachu wynosi około 240 m2, to znając ciężar papy, łatwo przeliczyć, iż mówimy tutaj ponad tonie odpadu. Dlatego właśnie do kwestii kontenerów na placu budowy bardzo dobrze jest podejść całościowo i skorzystać z oferty Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Kontener, której pracownicy za jednym razem dostarczą i zabiorą oba pojemniki. Firma oferuje wywóz odpadów na terenie Krakowa i w okolicach miasta zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych, przy zapewnieniu wszystkich terminów.

Jeśli pojawią się wątpliwości, to wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z profesjonalnego i szeroko zakrojonego doradztwa. W razie zaistnienia takiej konieczności firma zajmująca się wywozem gruzu może dostarczy inwestorowi stosowne dokumenty, które potwierdzą ten proces. Kontenery świetnie sprawdzą się także podczas prac remontowych.