Studnia głębinowa jest potrzebna na działce wtedy, jeśli nie ma dostępu do wodociągu. Jej głębokość jest uzależniona od poziomu wody pitnej. Dlatego czasami, aby móc skorzystać z własnej wody, potrzebna jest studnia głębinowa. Odwiertami takich studni zajmuje się firma Hołuj i Synowie z miejscowości Dobra. W jaki sposób to robi? I czy założenie studni głębinowej jest opłacalne?

Co to jest studnia głębinowa?

Przydomowa studnia głębinowa jest traktowana jako źródło alternatywne lub uzupełnienie wody użytkowej pobieranej z wodociągu. Jednak nadal istnieją grunty bez połączenia z taką infrastrukturą, a kopanie studni jest wtedy po prostu koniecznością. Również coraz więcej inwestorów rozważa zbudowanie ujęcia wody ze względów ekonomicznych. Jest to tańsze niż doprowadzenie wody do domu i posiadanie prawie swobodnego dostępu do wody w przyszłości. Studnia głębinowa, której zakładaniem zajmuje się firma Hołuj i Synowie z miejscowości Dobra, to także pionowe ujęcie wód podziemnych znajdujące się pod sztucznym otworem w ziemi. Dosięga głębokich warstw wodonośnych, w których jest woda.

Jakie są korzyści ze studni głębinowej?

Bardzo ważnym powodem są oszczędności, jakie się uzyskuje, gdy zużywa się wodę z własnego zużycia. Płaci się tylko za prąd stosowany przez pompę wypychającą wodę ze studni i jej ewentualne uzdatnianie. Mając własną studnię na podwórku, również nie ma się do czynienia z problemem brakiem bieżącej wody spowodowanym usterką wodociągów. Woda ze studni musi być uzdatniona. Gotowanie niestety nie zawsze wystarcza, ponieważ likwiduje tylko bakterie i wirusy. Taka woda może również mieć zwiększoną zawartość żelaza i manganu, a do tego może być twarda. Choć nie szkodzi zdrowiu, jest jedną z przyczyn szybszego zużywania się urządzeń AGD, matowienia oraz pojawiania się plam na ceramice sanitarnej.

Jak wykonuje się studnie głębinowe?

Studnie głębinowe nie są kopane tylko wiercone. Ta praca jest wykonywana za pomocą wiertnicy, która jest na wyposażeniu firmy Hołuj i Synowie z miejscowości Dobra. Zwykle na działkę podjeżdża ciężarówka z jednym takim urządzeniem na niej zainstalowanym. Dlatego musi być dostęp do działki i do zamierzonej lokalizacji studni. Prace budowlane nad studnią głębinową rozpoczynają się od wywiercenia otworu o średnicy ok. 20 cm. Następnie do otworu wkłada się kolumnę rur osłonowych wykonanych ze stali o średnicy od 14 do 17 cm. Ich zadaniem jest ochrona czystej wody. Wiertnica jest obsługiwana, dopóki wiertło nie dostanie do warstwy wodonośnej. Gdy jakość i ilość wody jest dobra, można rozpocząć budowę odpowiedniej studni. W tym celu wprowadza się kolumnę rur PVC i rur filtracyjnych, w której umieszczona jest pompa głębinowa. W razie potrzeby przestrzeń pomiędzy filtrami, a obudową wypełnia się żwirem filtracyjnym.