Widmo generalnego remontu mieszkania może przerażać. Najczęściej tego rodzaju prace kojarzą się z ogromnym bałaganem oraz dużą ilością stresu i nerwów. Pamiętaj jednak, że możesz tego uniknąć. Wystarczy, że dokładnie zaplanujesz wszystkie poszczególne działania, a cały proces odświeżania mieszania przebiegnie bardzo sprawnie. Od czego należy więc zacząć całe przedsięwzięcie? Sprawdź w artykule!

Kartka papieru i długopis, czyli zaplanuj poszczególne prace remontowe…


Kluczowy w całym procesie remontu mieszkania jest plan. Dobrze opisane założenia pozwolą Ci uniknąć problemów na etapie realizacji. W pierwszej kolejności musisz przemyśleć zakres prac, czyli co tak naprawdę chcesz zrobić. Ma to ogromne znaczenie chociażby w kontekście remontu łazienki. Jeśli chcesz zmodernizować znajdujące się w niej instalacje, nie możesz w pierwszej kolejności wymienić płytek. Takie działanie byłoby całkowicie bezzasadne i nieopłacalne. W harmonogramie uwzględnij więc, czy chcesz zmienić układ mieszkania, wymienić instalacje, zdecydować się na podwieszane sufity, odmalować ściany lub zastosować tapety. Wszystko musisz dokładnie przeanalizować już na tym etapie.

Nie bój się prosić o pomoc…

W razie problemów w ustaleniu zakresu prac możesz skorzystać z pomocy firmy budowlanej, którą zatrudniłeś. Dla przykładu przedsiębiorstwo Unibud Zbigniewa Pożarowskiego zawsze podpowiada swoim klientom, jakie działania należy wdrożyć, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami inwestora i założonym budżetem. Pamiętaj, że jeśli już sam etap planowania zaczyna być dla Ciebie przytłaczający, warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem fachowców.

Od czego zacząć remont…

Remont mieszkania powinieneś zacząć od prac konstrukcyjnych, czyli tych które generują dużo pyłu i brudu. Później możesz pomyśleć o wymianie i modernizacji instalacji. Dopiero potem zaplanuj prace z zakresu wykańczania wnętrz, jak układanie paneli, malowanie czy tapetowanie. Na koniec możesz wpisać montaż drzwi, lamp i gniazd elektrycznych oraz wniesienie mebli.