Z dnia na dzień rośnie liczba entuzjastów designu i nowoczesnego, pełnego nietypowych połączeń materiałowych i form projektowania. Architektura to już nie tylko budynek, to budynek wkomponowany idealnie w otoczenie. Każdy detal ma tu swoje miejsce, każdy klomb roślinny rośnie w tym, a nie w innym miejscu z konkretnego powodu. Ogrodzenie stało się więc integralną częścią całości, jaką jest projekt budynku. Jak je zaprojektować?

Architektura jest sztuką

Mniej znaczy więcej – to maksyma, która od lat przyświeca minimalistom. Nowoczesne projektowanie sięga bowiem dużo dalej niż ściany budynku. Całe otoczenie ma ze sobą współgrać i tworzyć spójną, integralną całość. Architektura to zabawa formą. Jakże pięknie wygląda idealne ogrodzenie, dopasowane stylem, kształtem i materiałem do całości projektu. Na szczęście taki styl myślenia zyskuje coraz więcej na popularności. Architektura jest sztuką.

Elementy architektoniczne to narzędzia, z których wprawny architekt tworzy kompozycję, rzeźbę w przestrzeni – gotowy projekt. Dzięki gotowym na wyciągnięcie ręki rozwiązaniom materiałowym ogrodzenie przechodzi swoisty renesans. Nie jest już zwykłym płotem. Staje się swoistą rzeźbą w terenie większej kompozycji rzeźbiarskiej. Nowoczesne ogrodzenia wykonuje firma Stal-Bud Skwara Grzegorz.

Nowoczesne materiały

Stal nierdzewna, szkło, kamień naturalny, pionowe ogrody, czy beton architektoniczny dają niemalże nieskończone możliwości realizacji. Współgranie ze sobą nowoczesnych materiałów to już podstawa w tworzeniu przestrzeni. Ogrodzenie staje się tutaj elementem małej architektury. Może być żywą zieloną ścianą, fontanną, rozrzeźbioną kompozycja słupów ustawionych w konkretnym układzie. Architektura to zabawa materiałem. Całość ogrodzenia ma być częścią całego projektu, może też być kompozycyjnym przedłużeniem ścian.

Pionowe słupy

Słupy rozstawione wzdłuż granicy działki lub śmiało meandrujące wśród zieleni, tworzące swoistą ścieżkę – niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane. Zawsze będą wyglądać szlachetnie i ze smakiem. Puszczają oko do odbiorcy, pokazując, jak pięknie można się zabawić dostępnymi środkami. W zestawieniu z poziomym rytmem schodów lub ścieżek w ogrodzie mogą stworzyć ciekawą grę form. Odpowiednio podświetlone, w nocy staje się dodatkowo niesamowitą grą światła i cieni.

Szkło w ogrodzeniu

Także i dla szkła znajdzie się miejsce wśród najlepszych nowoczesnych materiałów, które stają się narzędziem do tworzenia nietuzinkowych kompozycji. W połączeniu ze stalą w poziomych przęsłach stworzy niezwykle elegancką, delikatną przestrzeń. Efekt lekkości gwarantowany.

Ogród wertykalny

Zielona ściana nie musi być przecież ścianą budynku. Ogrodzenie może stanowić świetny pretekst do zabawy roślinnością. Pionowy ogród w połączeniu z drewnem i szkłem będą stanowić idealne rozwiązanie do małych przestrzeni ogrodowych, jednak z dużym potencjałem. To ukłon w stronę natury, jednak nie odbiera mu to ani na milimetr nowoczesnego charakteru.

Beton +

Beton architektoniczny sam w sobie jest bardzo wyrafinowanym materiałem. Jedak w połączeniu z zielenią, drewnem, stalą lub szkłem staje się bardziej subtelny i delikatny. Niczym naturalna skała wtapia się pięknie w roślinne kompozycje, będąc pięknym tłem dla tego, co dzieje się tuż obok.